| CosmYn666 a întrebat:

Salut TPU, am fost oprit pe 22 septembrie de politie pentru viteza si am refuzat sa semnez procesul verbal, aceste venind ulterior pe 30 septembrie prin posta, intrebarea mea este urmatoarea:
Cele 15 zile in care pot plati minimul amenzii incep de cand am fost oprit de politie sau de cand a venit procesul verbal prin posta? Mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de 15 zile calendaristice, in care poti plati jumatate din minimul amenzii (nu minimul amenzii), incepe de la data primirii procesului-verbal de contraventie.
Tot in aceasta perioada poti fce plangere contraventionala.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Schema cinstită era: ai călcat pedala la blană, plătești și nu faci fițe