| Angello121209 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare. Am întreținut relații sexuale cu un minor în urma cu câteva luni, fata are 15 ani. Știam ca este legal ca fata sa își dea consimțământul acum câteva luni. Voiam sa știu dacă noua lege care ridica vârstă la 16 ani, ma poate pune în pericol în legătură cu actul de acum câteva luni.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Modificarea infractiunii de act sexual cu un minor, prin care a fost ridicata varsta consimtamantului legal la 16 ani, a fost facuta prin L. nr.217 din 29.10. 2020, asa ca era in vigoare acum cateva luni si poti fi condamnat daca parintii fetei fac plangere penala.
Scapi de condamnare doar daca diferenta de varsta dintre voi este mai mica de 3 ani.

| mi25 a răspuns:

Daca diferenta de varsta este peste 3 ani, sexul cu un minor de 14-16 ani se pedepseste chiar daca exista consimamantul minorului.

Răspuns utilizator avertizat