| Tempennyhor a întrebat:

Buna ziua, am o nelămurire. Actul sexual cu un minor care nu depășește vârsta de 3 ani se încadrează in viol?
Pentru ca am văzut ca acum nu mai scrie ca nu este permis dacă victima nu are 16 ani, scrie numai dacă victima este un minor. Nu își mai poate da consimțământul fata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal, in forma actuala a Codului penal, fata isi poate da consimtamantul si nu exista infractiune, de la varsta de 16 ani, revezi primul alineat.
Sub aceasta varsta, incepand de la 14 ani, poate consimti, avand capacitate de exercitiu diminuata, dar actul sexual este infractiune.
Sub 14 ani se considera ca nu are discernamant, avand in vedere prevederile Codului civil privind capacitatea de exercitiu a minorului.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actul sexual a fost liber consimtit si diferenta de varsta nu este mai mare de 3 ani, cu unele exceptii, fapta nu se pedepseste.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută la alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(5) Fapta prevăzută la alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(7) Tentativa la infracţiunile prevăzute la alin. (1)-(5) se pedepseşte."
Fiindca intrebarea ta este confuza ti-am citat intreaga infractiune si alegi ce ti se potriveste.

| Tempennyhor explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos de răspuns și scuzele mele pentru întrebarea prost formulata, dar de la ce vârsta fata își poate da consimțământul?

| Tempennyhor explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos și o zi frumoasa in continuare va doresc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tempennyhor):

In mod legal, in forma actuala a Codului penal, fata isi poate da consimtamantul si nu exista infractiune, de la varsta de 16 ani, revezi primul alineat.
Sub aceasta varsta, incepand de la 14 ani, poate consimti, avand capacitate de exercitiu diminuata, dar actul sexual este infractiune.
Sub 14 ani se considera ca nu are discernamant, avand in vedere prevederile Codului civil privind capacitatea de exercitiu a minorului.

| darrio2007 a răspuns:

Cu un minor de 3 ani? Ăla abia a invatat sa mearga, anagramatule.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate fata minoră să facă asta.

| johnnny123 a răspuns:

A trebuit să citesc de trei ori și tot nu știu dacă am înțeles corect:
Tu întrebi dacă o fată de 3 ani își poate da consimțământul să facă sex?

| Vântulalb a răspuns (pentru johnnny123):

La fel am citit si eu si tot nu am inteles ce vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Minor este sub 18 ani! Chiar si cu o zi.
Cat despre varsta de pana in 3 ani... ce sa mai spun?

| M0m0t0haioshy a răspuns:

Daca esti minor si faci dragoste cu un minor, dar esti mai mic sau mai mare de cat Acesta cu max 3 ani e ok, daca sunt 4-5/daca esti major si o faci cu un minor/faci cu un minor de sub 14 ani, nu este viol, ci pedofilie