| Mădălina_Iulia_1999_ZJZg a întrebat:

Bună ziua. Am o întrebare. În condițiile de protecție a răspândirii noului Covid-19, o persoana se poate deplasa pentru a presta servicii de baby-sitter, dacă aceasta nu are contract de munca?
P. S Tind sa precizez ca familia la care lucrează de 2 ani nu i-a făcut contract de munca.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu se poate deplasa. Daca este verificata si nu are contract de munca se expune si la a fi cercetata pentru evaziune fiscala.

| sierra1 a răspuns:

Da
declarația:

4.motive justificate, precum îngrijirea/ însoțirea unui minor/copilului, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități ori deces al unui membru de familie