| girlAnomin1Ioana a întrebat:

Bună ziua
Am o întrebare, dacă la locul de munca sunt marginalizata și se face un rasism fata de mine la cine pot apela sau ce sancțiuni pot obține vinovatii? precizez ca sunt româncă, vorbesc și înțeleg maghiara iar restul sunt maghiari
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai trateaza-i la fel, vb si tu urat, da-i dreacu, daca cedezi le dai satisfactie.
Tu esti femeie, dar eu le rupeam si gura pe rand asa, bine poate nu acum, ca acu nu prea mai ma tine brandul, dar cand faceam sala eram in stare.
Poti sa te plangi la sefi la o adica, de aia isi bat joc, ca li se permite.

Multi fac greseala sa le dea satisfactie, chiar si la scoala, copilu ala pleaca din clasa aia la o adica, daca colegii nu-l lasa in pace, NU lupta nici el nici parintii lui.
Aia slabi fug, puternicii declara razboi, si apoi care pe care, dar macar lupta.
Dar in cazul tau e mai greu, decat sa ii tratezi la fel si tu.
Si pana la urma vezi de munca ta, ce treaba ai tu cu ce zic ei?

6 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Ce rasism poate fi intre un roman si un maghiar cand ambii sunt caucazieni? Esti discriminata poate, asta e altceva. Vorbeste cu superiorii, fa o plangere in scris si daca nu se schimba nimic apeleaza la autoritati. Poti sa-i dai si in judecata, vei castiga cu siguranta daca esti discriminata.

| FrankRiberyFotbal a răspuns:

De cele mai multe ori vinovatii scapa doar cu un avertisment, desigur ca depinde si functia pe care o ocupa, cat de productiv este si cat de important este pe acel post.
nu te astepta sa il dea afara ca te-a marginalizat pe tine sau pentru rasism.
O iei in ordine ierarhica, nu stiu unde lucrezi dar la noi asa se procedeaza.
1 coordonatorul\seful
restul sunt doar daca nu se solutioneaza cu prima categorie.
2 manager\director
3 sindicat
4 resurse umane

Nu iti inchipui ce natie sunt ungurii, lucrez cu unul si nu vrei sa stii cum e sa stai ca pe ace sa nu-i dai una in gura.

| girlAnomin1Ioana explică (pentru FrankRiberyFotbal):

Sunt in situația în care au mai fost romani și din cauza persoanelor de aici care au vorbit cu ei ca cu niște gunoaie s-au comportat ca și cum nu existau și i-au terminat psihic dupa au plecat
Acum asa face și cu mine, eu lucrez și ei de cele mai multe ori sta, stau la tigara sau povestesc între ei
Îmi vine sa ii omor când ii vad cât de îngâmfați sunt

| Mosotti a răspuns (pentru FrankRiberyFotbal):

Pai merita una la bot, si apoi se calmeaza baiatu, dar asta inseamna sa te tina pumnu, sa faci sport, sa arati bine si sa fi bazat.
Ca daca arati super tare, nu se mai ia de tine pentru ca instictiv are frica, nici nu mai ajungi sa-l pocnesti.
Nu e nevoie sa stai ca pe ace, jap si gata daca te tine, daca nu, aia e.

Eu stiu pe colegii mei de sala, aia nu permiteau sa-si bata cineva joc de ei, le dadea la cap urgent, altii se abtin ca nu-i duce fizicu, ala e adevaru.
Si da, a fost caz si de politie si? Avea baiatu fruntea sus, ceva amenda si dupa aia i-a spart gura dublu aluia, de n-a mai avut curaj sa se duca nicaieri, ca a treia oara era si mai rau, si stia ca orice pateste agresoru, el ramane distrus, si asta nu era de dorit.
Astia barbati, nu pampalai.

Pai de aia fetele nu prea-s atrase de feminizati din astia, ca in genele lor sta sa se cupleze cu un barbat puternic si bazat, si daca nu emiti asta, cucu. Chiar daca ala nu face nimic si nu a facut, figura lui emite ca oricand poate face si poate invinge. De aia multe vor bad boy chiar daca nu recunosc.
Dar cand ii vezi pe astia de le e frica si de umbra lor, ce dracu sa faci cu ei?

| girlAnomin1Ioana explică (pentru Mosotti):

Înțeleg ce zici, problema e ca am mai pornit o bătaie la locul asta de munca, șeful e și el ungur si nu ma suporta, am apelat la cineva și ii e frica de mine pana in prezent, numai restul cum sunt mult nu pot face fata la atâția

| Mosotti a răspuns (pentru girlAnomin1Ioana):

Mda, ai dreptate, la atatia e altceva, nu poti face fata, insa de ce nu iti vezi de munca fara sa ai treaba cu ei?