| MihaiCristian1989 a întrebat:

am o intrebare!
In luna februarie am imprumutat suma de 200 de lei de la o "persoana" si a ramas sa-i dau 300 lei inapoi. Am ramas fara servici si am probleme de sanatate cu inima si coloana. Dansul imi vine la usa,bate tare,injura,ma ameninta,mi-a scris pe perete numele lui si semnul "EURO".mi-am schimbat numarul de telefon,nu prea ies din casa,mi-e frica. N-am nicio proba video/audio/scrisa. Ce pot face?
Mentionez ca dansul cand a avut nevoie de ajutorul meu (reparatii laptop-uri), nu i-am luat niciodata 1 leu!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala si celui care te agreseaza, te ameninta sau santajeaza.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai imprumutat bani esti obligat sa restitui imprumutul. Pe de alta parte trebuia sa-l taxezi atunci cand l-ai ajutat cu reparatiile.
Intelege-te cu el sa-i restitui o suma mai mica, restul sa ramana in contul reparatiilor.

| MihaiCristian1989 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar nu prea te poti intelege cu el, tocmai asta e, omul a trecut la amenintari!

| MihaiCristian1989 explică (pentru Ioandelasal):

Si nu numai, acum cere mai mult inapoi

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiCristian1989):

Spune-i ca daca nu va intelegeti, asa cum am spus anterior, o sa-i faci plangere penala pentru amenintare si poate revine la sentimente mai bune si va veti putea intelege.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiCristian1989):

Sa nu fii de acord cu aceasta, incearca asa cum ti-am spus.

| MihaiCristian1989 explică (pentru Ioandelasal):

Daca in acea plangere penala, mie mi se intampla ceva (nu din partea lui, un cunoscut de-al lui), ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MihaiCristian1989):

Poti sa-i faci plangere penala si celui care te agreseaza, te ameninta sau santajeaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Te imprumuti in alta parte si ii dai omului banii.
Cand i-ai imprumutat, omul ti-a dat bani cu credinta si suflet bun. Banuiesc ca si atunci aveai probleme cu inima si coloana si totusi nu te-a impiedicat sanatatea si constiinta sa nu ii iei, dimpotriva.
Acum fii cinstit si inapoiza-i omului banii, asa cum ai promis si este normal.
Imprumuta de la altii, macar partial si da-ti inapoi datoria.

| sdws77 a răspuns:

Practic, te-ai imprumutat de la un camatar imputit. Imi pare rau de tine, mai ales daca i-ai si reparat laptop-ul pe moca. Daca nu ai nici un venit si nu iti permiti sa-l platesti pe jegosul ala, eu zic sa te imprumuti (din nou) cu suma necesara, dar de aceasta data de la vreo ruda sau vreun prieten apropiat, in care poti avea incredere. Apoi, vei restitui banii cand vei obtine din nou un venit stabil. Nu de alta, dar 300 de lei e o suma foarte mica, majoritatea oamenilor care apeleaza la camatari se imprumuta cu mii de euro. Deci, situatia ta nu e chiar asa de grava.

O zi buna.

| MihaiCristian1989 explică (pentru sdws77):

Exact,dar as vrea sa apelez la politie pentru a nu se ajunge la bataie

| sdws77 a răspuns (pentru MihaiCristian1989):

Pai, suna la politie si intreaba-i ce pot face. Camatarul va intra la apa aproape sigur, pentru. ca te-a amenintat. Dar ar fi bine sa faci rost de bani in caz de orice, fie prin metoda de mai sus, fie vinzi ceva bunuri personale. Nu stiu ce altceva ai putea face. Toate bune.