| Istrate96 a întrebat:

Bună ziua!
Am o întrebare, la care doresc un răspuns cu articol din lege, dacă se poate.
O spălătorie self service, este proprietate privată sau publică, te poate ca patronul de la spălătorie să-ți dea inderdictie fără sa fii făcut ceva, și să nu poti staționa în acea zonă?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Este o proprietate privata deschisa circulatiei publice. Omul care detine afacerea nu te poate refuza din a folosi-o fara motiv intemeiat.
Extras din Legea nr. 12/1990
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
k) neexpunerea la vanzare a marfurilor existente, vanzarea preferentiala, refuzul nejustificat al vanzarii acestora sau al prestarii de servicii cuprinse in obiectul de activitate al operatorului economic;
Art. 2
(4) Contraventiile prevazute la art. 1 lit. b), c), d), h), k), 0) si p) se constata si se sanctioneaza si de catre inspectorii Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.

Practic daca are camere video si se vede cum ai deranjat locatia se anuleaza tot

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula spalatoriile sunt proprietate privata, cu exceptia celor aflate in proprietate publica, de ex. a marilor regii de transport.
Indiferent ca sunt proprietate privata sau publica proprietarul poate interzice parcarea si stationarea pe terenul proprietatea lui.