| simonaparvulescu78 a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare. Locuiesc cu mama de 4 ani în Germania, acum având 15 ani. Din motive personale eu nu vreau să mai continui studiile aici, și mi-aș dori să mă întorc în România, dar mama nu vrea sub nicio formă să mă lase, iar tatăl meu nu este prezent in viața mea. Nu am nici alte rude la care aș putea locui în România. Situația mea este foarte proastă din orice punct de vedere, înafara de financiar. Mama mi-a spus că dacă îmi pot găsi un tutore înapoi în țară mă lasă să mă întorc dar neavând alte rude disponibile acolo nu știu la ce să mai apelez. Aveți vreo sugestie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu trebuie sa apelezi la vreo persoana ci mama ta trebuie sa-ti gaseasca un tutore si acesta trebuie numit de instanta de tutela.

Bula
| Bula a răspuns:

Gaseste o rezolvare la "problemele personale" tale!
SIGUR e mult mai usor decat sa vii inapoi in tara, sa dai examen din materiile (ne)invatate in Romania din ultimii 4 ani de scoala (ar fi peste 10)!

| tarantella a răspuns:

Nu ai ce cauta in Romania, decat daca esti retardat mintal.