| Noname12345555 a întrebat:

Salut, am si eu o problema, vara aceasta tatal meu va veni in tara pentru a ma lua si a ma duce in vacanta in Germania, mama fiind de acord si facand acea imputernicire pentru ca el sa ma poate scoate afara din tara. Problema este, el nu stie cand va putea sa ma aducă înapoi el avand de lucru acolo, iar eu vreau sa ma intorc pana in 3 august. Trebuie sa fi insotit de un parinte daca tu vrei sa te intorci in tara? Va trebuii sa mai faca inca un act de imputernicire pentru un tutore de a ma readuce in Romania? Sau voi putea merge si singur inapoi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai probleme la reintoarcerea in tara, poti reveni si fara a fi insotit de parinte sau alt insotitor major.

| Persoana0piblica0 a răspuns:

Daca tot faci alec act de ce nu faci imputernicire pe o anumita persoana care crezi ca te ar aduce inapoi in tara si eu calatoream de la 4 ani tot in Germania si cand calatoteam cu mama cand cu tata si din cate stiu la intorcere nu mai trebuia actul, bine eu eram insotita de unul din ei.