| GabiBucur1991 a întrebat:

Salutare.
O să vă povestesc pe scurt ce am de zis.
Sunt născut pe 20 septembrie 2001. ( Am 16 ani și 4 luni ).
In anul 2009, părinții mei biologici s-au despărțit, iar în 2011, cand tata s-a căsătorit din nou, a decis să mă înfieze împreună cu noua lui soție. Acum pe buletinul meu, apare tatăl biologic și mama vitregă, mama biologică fiind dispărută complet din acte. Cu ce doresc să mă ajutați? Din 2011 pană în prezent am locuit în Sinaia ( Pana in 2011 locuiam în Campina ), și timp de ceva ani am avut interdicție de am vizita fratele, mama biologică samd. Acum că am crescut și așa, este normal să dezvolt relații diferite de aceștia, respectiv să depind de ei. Întrebarea mea este următoarea. Pot face, în mod legal, prin vreun fel să fiu lăsat să mă mut cu fratele meu și cu mama mea biologică? Deoarece tata cu cea vitregă nu vor să mă lase să mă mut, și îmi doresc foarte mult să revin în adevărata casă părintească. Există vreo posibilitate dacă apelez la dgaspc să ajung înapoi aici, langa cei care conteaza cu adevarat pentru mine? Nu știu care ar fi problema, atat timp cat imi continui școala cu navetă la sinaia, sunt la profesională, în anul2, asta însemnand ca în iunie anul viitor îmi termin studiile. Vreo soluție legală?

5 răspunsuri:
| Vlad244 a răspuns:

Ai o soluție dar destul de complicată, asta zic eu. Treaba stă în felul următor, ai avea o șansă doar dacă mama ta vitregă ar decădea din drepturile de părinte, și chestia asta o poți face doar luând legătura cu protecția copilului, dar asta doar dacă fratele tău are o locuință stabilă și un loc amenajat pentru tine. Desigur dacă cei de la protecție vor fi interesați de caz vei ajunge la tribunal cu treaba asta cu avocat din partea protecției si ai șanse să câștigi, bineînțeles că mai poți băga de la tine motive în plus pentru a avea mai multe șanse pentru că mama ta este acuzatul și fără drept de apel nu prea are ce să spună în privința asta.

| GabiBucur1991 explică (pentru Vlad244):

Da, fratele meu are locuinta stabila, casa cu 3 camere, are loc de munca.

| Vlad244 a răspuns (pentru GabiBucur1991):

Atunci dacă vrei atât de rău să pleci, mergi pe ce ți-am spus eu, și vezi ce pot face ei, dacă vor fi de acord cei de la protecție vor vrea să vadă unde vei sta și dacă e destul de locuibil în rest nimic. Acuma sincer am fost în aceeași situație și îți trebuie și puțin tupeu că fără nu faci nimic.

| Ioan_Norby_2000 a răspuns:

Pfff greu de tot, in cel mai rau caz o sa ai nevoie si de aprobarea tatalui sa faci asta, recomand sa ti termini studiile si sa ti vezi de treaba ta, si dupa sa vezi ce e de facut