| Vasile_Pop_1988 a întrebat:

Am o mare problema. Sotia a luat din greseala prea mult concediu de lauzie. Cei de la servici zic ca nu pot sa accepte concediul iar medicul de familie zice ca nu il mai poate modifica/corecta ultimul concediu (solutie propusa de cei de la servici).

Risc sa raman fara indemnizatie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La terminarea concediului de lauzie sotia poate lua concediu pentru cresterea copilului, daca indeplineste conditia de stagiu, respectiv sa fi lucrat cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului. Si cei de la serviciu n-au nici o treaba cu concediul de lauzie sau de crestere, acesta nu este platit de firma ci de la bugetul de stat.