| ramona_2077 a întrebat:

Buna ziua
Am o mica nedumerire. In cazul in care momentan sunt somera si intentionez sa raman insarcinata, dar in ultimele 2-3 luni ale sarcinii reusesc sa ma angajez, cum se va calcula indemnizatia pentru cresterea copilului? Exista o perioada minima la acest loc de munca care conditioneaza acordarea concediului de maternitate? Mentionez ca sunt somera incepand cu data de 01 septembre 2009, iar anterior acestei date am realizat venituri impozitate. Se va tine cont la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului si de veniturile realizate, sau numai de nivelul indemnizatiei de somaj? Iar in cazul in care se tine cont de amandoua, exact cum se calculeaza? Multumesc

3 răspunsuri:
| ciumpalaku a răspuns:

Sunt curios.Cum de esti atat de sigura in ce zi vei ramane insarcinata si ca exact in ultimele 2 luni de sarcina te vei angaja?
Ca sa poti beneficia de indemnizatia pentru. cresterea copilului ai nevoie de 12 luni de munca consecutive sau macar 12 cumulate in ultimii doi ani.Si pentru. jumatate de norma lucrata, aceste termene sunt valabile. Mult succes la insarcinare si sa fiti sanatosi, dragilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu te va angaja nimeni în ultimile 2-3 luni de sarcină.
Asta este marea ta problemă.
Ca să beneficiezi de indemnizaţia de creştere a copilului este nevoie să lucrezi neîntrerupt în câmpul muncii minin 1 an de zile.
Din luna a 7-a de sarcină intri în concediul prenatal, conform legislaţiei în vigoare pe teritoriul României.
Pa, pa.