| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza indemnizatia de 85% pentru cresterea copilului

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Cum a spus si Auran la care se mai adauga si cei 200 Ron, alocatia copilului.

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Conform articolului 120 din Legea nr. 19/2000, cuantumul lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni, pe baza carora s-a stabilit contributia individuala de asigurari sociale in lunile respective. Concediul prenatal si postnatal este platit din asigurarile sociale de stat, conform Legii nr. 19/2000, publicata in Monitorul Oficial nr. 140 din 1 aprilie 2000, privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale.

auran
| auran a răspuns:

85% din media salariului net pe ultimile 12.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

85% din media salariului de pe ultimele 12 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 5 luni de somaj cu 300 ron pe luna si 7 luni de salariata cu cate 1800 ron pe luna ce indemnizatie voi avea?