| superloto a întrebat:

Salut! Care este vârsta la care fata își poate da consimțământul cu privire la actul sexual?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul penal prevede ca actul sexual liber consimtit nu se pedepseste daca minora are peste 16 ani.

| superloto explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Îmi poți oferi și o sursa pentru a revedea aceasta informație?

| Ioandelasal a răspuns (pentru superloto):

Este art.220 din Codul penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| superloto explică (pentru Ioandelasal):

16 ani inclusiv, corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru superloto):

In ziua cand implineste 16 ani poate consimti.