| anonim_4396 a întrebat:

am o nelamurire. Cu cateva zile am achizitionat o casa cu pamant. Totul bine si frumos pana cand citesc din nou contractul, dupa ce il semnasem sa imi dau seama ca adresa casei pe care am cumparat-o este trecuta gresit. Numerele pentru cadastru si in cartea funciara sunt ok, dar adresa unde se afla casa este trecuta gresit. Ce as putea face? Este ceva ingrijorator?

Răspuns Câştigător
| Nonameagain a răspuns:

Iata educatia la romani: "du-te si ia-l de gat (pe notar), da-l in judecata"!
De ce sa fie romanul civilizat la o problema simpla? Tipa, urla, da cu pumnul.
Habar nu are de legi, de economie, de bun-simt. Dar vrea judecata si despagubiri.
Si cand ma gandesc ca tot unul ca el spune admirativ cat de civilizati sunt strainii! Dar nu invata nimic de la ei.
Mergi la notar si spune-i de eroare. S-ar putea sa fie de la redactare si va face o "incheiere de indreptare". Dar s-ar putea sa fie gresit in actele celui ce ti-a vandut-o. Atunci, el trebuie sa faca corectiile. Iar "indreptarea" la notar, o va plati el.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o problema asa mare. Du-te la notar si solicita sa emita o incheiere de indreptare a erorii materiale, daca a gresit notarul atunci aceasta este gratuita.

Bula
| Bula a răspuns:

Pe planul de cadastru este figurat exact imobilul si terenul, cu pozitionare exacta.
Daca planul corespunde cu ce ai cumparat, atunci este o eroare materiala (de scriere) strecurata in careva dintre acte.
Daca insa terenul sau casa nu corespunde cu planul cadastral, atunci ti-au vandut terenul si/sau casa altcuiva, ceea ce obliga la clarificare prin masuratori din partea unui expert cadastral. Asta complica situatia si poate costa mult.

| relian a răspuns:

Pai trebuia atunci pe loc sa spui notarului ca ceva e gresit.Cate zile au trecut? Intreaba notaru dea trimis actele, daca lea trimis naspa, oricum du-te la el si iate de el ca e greseala lui, e problema lui sa tio rezolve.Iti dai seama ca trebuie sa faca alte acte iar sa trimita la unde se trimit bla bla, dara spune-i sa fie sanatos, spune-i ca daca nu vrea il dai in judecata.Nui normal, este ceva acolo gresit ce iti poate cauza mai tarziu neplaceri.Atnci trebuie sa retragi, ceara daca ai semnat, actele alea se fac in vreo 4 exemplare 2 la client, adica unu tie unu fostului proprietar, unu ramane la notar si unul il trimite notaru la cadastru sau la primarie undeva unde esti inregistrat.Cred ca mai poti face ceva ca oricum drumu asta dureaza vreo 30 de zile daca nu ma insel.Deci du-te ia-l de gat sa opreasca actele si sa le refaca, pentru ca e problema lui nu a ta. Daca lasi asa mai tarziu poti avea probleme, mai ales daca vei vrea sa vinzi.

| MihaelViorel a răspuns:

Muta-ti casa la adresa respectiva

| dubfreeromaniasmoke a răspuns:

Cu cat ai cumparat-o?