| Alexandru863 a întrebat:

Buna ziua! Am o nelămurire eu am 14ani și o motocicleta tip cross și de la mine de acasă pana la un câmp sunt in jur de 50metri pe care trebuie sa ii parcurg pe drum public(in sat).Dar eu împing motocicleta pana la câmp cu motorul oprit pe lângă ea, poliția dacă ma vede voi fi sancționat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se sanctioneaza doar circulatia pe drumurile publice, aceasta insemnand ca te deplasezi pe motocicleta si cu mototul in functiune.
In cazul expus nu risti nici o sanctiune, o problema ar fi cu proprietarul campului, daca nu ti-a dat acordul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu pentru ca nu ai motorul pornit. Pe camp, daca-i proprietate privata, poti sa o conduci. Atentie! Sa nu mergi pe drumuri publice.