| AndreiEntix21 a întrebat:

Bună seara! Am un ATV de 125 cc am aflat că am voie cu el pe drumurile nepublice ex pădure deal camp!
Dar ce mă nelamureste pe mine este : Daca îl împing cu motorul oprit până la acel punct de unde nu mai este drum public îmi va spune ceva politia? Menționez că nu am permis!
Va rog lăsați doar mesaje cu bun simt! Glumele le putem face in altă parte! O seara frumoasa!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca il impingi cu motorul oprit politia nu te poate acuza pentru nimic, fapta nu este infractiune si nici contraventie.
Atentie mare sa nu circuli pe drumuri publice, cele nepublice trebuie sa fie semnalizate, avand in vedere prevederile OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| UserRo10 a răspuns:

Poti sa il impingi fara probleme, dar sa ai grija sa nu stai pe el cand te aflii pe drumuri publice.