| TheAnd55 a întrebat:

Buna ziua.

Am o nelamurire legata de inchiderea geamurilor intr-un bloc/camin.
In caminul in care locuiesc, oamenii inchid geamul dupa bunul plac si in functie de temperaturi.
Mie mi se pare normal, ca geamurile sa fie cel putin intredeschise tot timpul, indiferent de temperaturi sau sezon, nu deschise larg neaparat.
Exista cumva o lege/hotarare sau reglementare in acest sens?
Mentionez ca locuiesc in orasul Timisoara.

Va multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o reglementare legala, fiecare deschide geamul cand si cat vrea in apartamentul sau sau cat este in chirie, daca nu locuiesc acolo si altii.
In camin s-ar putea sa existe prevederi in regulamentul propriu al caminului, mai ales in perioadele cu temperaturi pozitive sau negative peste sau sub normal.

| TheAnd55 explică (pentru Ioandelasal):

Eu ma refer strict la cele ale blocului, nu cele din apartamente, acolo clar fiecare face cum vrea.
Dar la cele comune, ca sa zic asa, nu mi se pare normal sa le inchizi dupa cum vrei tu, ca doar nu locuiesti in casa scarii sau pe coridor. Acelea trebuie sa fie deschise tot timpul, zic eu, sa fie aerisit blocul, indiferent de temperaturi.
Multumesc pentru raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheAnd55):

N-ai specificat in intrebare.
Nici pentru ferestrele de la spatiile comune nu exista prevederi legale.
De altfel acestea ar trebui sa fie deschise si inchise in functie de hotararea asociatiei de proprietari.

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru TheAnd55):

Nu deschizi geamul cand e ger sau canicula afara Ioan!

| suntserios a răspuns (pentru TheAnd55):

Pai chiar si pe casa scarii daca sunt se face rece, de ce ai vrea sa fie mereu deschise?