| andrutik a întrebat:

am o prietena care sta in Germania dar de curand i-a expirat buletinul si vrea sa vina pana in Cehia la mine.Ar putea sa treaca granita din Germania in Cehia daca are buletinul expirat?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Granita o poate trece fara nici o problema, Germania si Cehia fac parte din spatiul Schengen si nu sunt controale la granita. Problema o sa fie daca va fi controlata pe drum. Numai bine!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Cel mai bine ar fi să nu riște să să solicita la una dintre misiunile diplomatice româmești din Germania un document de călătorie, valabil doar pentru a călători în Romania unde-și poate schimba cartea de identitate expirată. Fără nici un fel de document valabil nu o sfătuiesc călătorească.
O zi cu zâmbet să ai!