| Roman_Catalin_1994 a întrebat:

O intrebare, dacă plec din Germania înspre România cu buletinul expirat ce sa r putea întâmpla pe drum sau la vama?!?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te amendeze si poate vei sta putin pana se lamureste situatia. De asemenea nu poti veni in Romania cu avionul, doar cu trenul sau cu masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar putea sa nu treci granita in Romania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se consideră ca și cum nu ai avea acte deloc la tine, cu toate că este buletinul tău și se vede poza ta pe el. Astfel, la intrarea în țara resepctivă. la un control al actelor tale de identitate, să nu poți intra în țară, să te întoarcă dincolo de graniță pe unde ai intrat.
Dacă ai reușit să intri, atunci un polițist, nu te arestează ci te reține, ceea ce este același lucru. Intri într-o procedură de verificare a identității dtale cu toate că pe buletin se vede că e poza ta. Mai primești o amendă, pentru că ai intrat fără a avea acte în regulă pe teritoriul lor de 1000 Euro, așa ca să ții minte, să nu mai faci, te freacă un pic la ridiche pe acolo, te împachetează pe un avion, și acas- cu tine.

| Iote a răspuns:

S-ar putea sa ramai pe acolo pana se lamureste situatia ta.

| ziftode a răspuns:

O sa faci inchisoare, pentru ca nu ai nici un act... VALID, pana reusesc sa afle cine si cum si apoi pana la urma te trimit acasa, dupa care o sa ai placerea sa ajungi pe liste negre, sa nu mai poti sa pleci din UE, etc.

ar fi bine sa te duci la ambasada Romaniei din Jermania si sa ceri alt buletin, AI DREPTUL ASTA, insa or sa te frece nintel, o sa te verifice pana in varful unghiilor, etc.

| ibaal a răspuns:

Nu stiu daca te lasa sa treci granita...

| Nich01 a răspuns:

Asa a patit si tata(nu a stiut ca il are expirat) si a trebuit sa dea 30 de euro la vama