| anonim_4396 a întrebat:

am o problema care a devenit destul de serioasa. Locuiesc intr-o comuna din judetul Giurgiu, iar vecinii mei, in special vecina, au probleme mentale, iar pe deasupra sunt si beti tot timpul. Inca de cand ma stiu au iscat scandaluri, dar acum imi tulbura linistea de fiecare data cand ii vad. Fara nici un motiv injura orice membru al familiei mele si cauta un pretext care nu are nici o logica, de exemplu iarna, ca sa nu mai facem focul ca vine fumul spre casa ei, ceea ce e un lucru perfect normal la sat(nu mi-am dorit eu sa ma nasc aici, de abia astept sa plec), acum pretextul este ca, cainele meu pechinez(scuzati cacofonia) vine la ea in curte si o ataca, desi nu l-am vazut niciodata sa faca asta, acum e legat, un amarat de pechinez sta legat extrem de strans din cauza unei persoane cu probleme mentale care e beata mereu(nici dinti in gura nu mai are). De atatea ori am facut plangeri la politia locala, dar de cele mai multe ori, cei de la sectie se debaraseaza de noi prefacandu-se ca scriu ceva pe hartie(motivul pentru care nu vreau sa merg la academia de politie, ca restul colegilor mei, pentru ca singurii care ar trebui sa devina politisti sunt aceia care ar fi in stare sa se ocupe de orice caz), a fost nevoie sa plec de acasa, pe la rude, pentru a putea invata pentru BAC, la care ma astept la o nota mai mult decat decenta, din cauza faptului ca nu era liniste, doar injuraturi, amenintari si stres. De-a lungul timpul ne-a facut diverse amenintari, chiar cu moartea, iar eu nu vreau sa folosesc forta pentru a ma apara, nu vreau sa imi distrug viitorul pentru astfel de indivizi(pentru ca nu poate primi titulatura de persoana). Astazi o ajutam pe mama sa ude in gradina, carand niste galeti cu apa, iar vecina statea si filma cu telefonul, nu e ca si cum ar fi prima data, ne incalca intimitatea in speranta ca va reusi sa inregistreze vreo injuratura spusa la nervi de catre noi, dar eu nu vreau sa injur inapoi, oricat de mult m-ar stresa, pentru ca nu m-ar incalzi cu nimic sa ma cobor la nivelul ei. Nu mai vreau sa imi incalce intimitatea, nu mai vreau sa aud din gura ei, sau a lor, vreun cuvant la adresa familiei mele, vreau sa traiesc linistit ultimele luni la tara, inainte sa plec la facultate, imi e teama sa imi las mama singura aici, in prezenta unor primate(am jignit primatele din jungla aici, comparandu-le cu vecinii mei) care i-ar putea pune viata in pericol, care sa o streseze in fiecare zi, fara motiv. Sunt satul de politia din satul asta, care nu face nimic niciodata, politia in general, in Romania nu face aproape niciodata ce trebuie, in schimb ii sustine pe cei care ataca persoanele gay pe strada.
Va rog enorm, daca cunoasteti vreo persoana cu autoritate care s-ar putea implica aici, sau daca sunteti dumneavoastra o persoana cu autoritate si vrei sa va implicati, v-as ramane recunoscator. Sau macar daca aveti vreo sugestie, ce ar trebui sa fac? Ce se mai poate face? Se mai poate face ceva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depuneti reclamatie la seful IPJ sau plangere penala la Parchetul de pe langa judecatoria de care apartineti.
De asemenea puteti reclama si la MAI.

| DELFINI a răspuns:

Ce relatie ai cu ea? Adică tu cum o tratezi?

| Alex264 a răspuns (pentru DELFINI):

La inceput era o relatie normala intre un copil si vecinul sau adult, acum incerc sa o evit total, deoarece nu exista discutie cu ea fara sa te injure, de fiecare data cand iesi afara din casa, desi mie nu imi pasa deloc, pe mama o afecteaza, si nu vreau sa se imbolnaveasca de nervi din cauza unei mizerii care nici n-ar trebui sa primeasca dreptul de a fi in libertate.

| Salontanul a răspuns (pentru Alex264):

Inregistreaz-o si tu cand te inregistreaza ea. Spune-i vorbe calme dar care sa o a duca la stadiul de nebunie. Ceva de genul: "Ea: De ce ma filmezi? TU: Pentru ca esti frumoasa. Cand mi-oi cumpara caine nou vreau sa-l invat sa latre, aratndu-i filmul cu tine". In felul asta o provoci si vei putea merge la IPJ si sa la spui ca asa patesti zilnic si ca politia nu-si face treaba.

| DELFINI a răspuns (pentru Salontanul):

Din câte am înțeles, politia tot nu o sa facă nimic.

| DELFINI a răspuns (pentru Alex264):

Mda, înțeleg ce spui. Eu as zice sa vorbești frumos cu ea, sa o respecți și sa nu-i arați indiferenta și nepasare pentru ca este un om frustrat. Cu cât o enervezi mai mult, cu atât ti-o pui pe cap mai tare. Cu riscul de a deveni și tu și mama ta lingători în c*r, puneti-va bine pe lângă ea, conportati-va în așa fel cum ați aștepta voi sa se comporte. Chiar dacă n-o suporți. Cred ca asta e singurul lucru care-l mai puteți face. Gandeste-te ca dacă o filmezi și tu pe ea, sau o provoci, vei inrautati lucrurile. Poate de frica ta nu va face nimic, dar cine știe ce o sa facă după ce pleci. Nu știu ce sa mai zic, dati-i voi bere seara, chemati-o la voi, și spune-i frumos ca vreți sa va impacati. Poate o sa meargă, oamenii ăștia sunt imprevizibili. Tine-mă la curent cu ce mai face. happy

| Salontanul a răspuns (pentru DELFINI):

IPJ-ul este diferit de postul de politie si s-ar putea sa gasesti mai multa intelegere. Daca nu poti sa trimiti e-mail la ministerul de interne: http://www.mai.gov.ro/index07.html Eu asa am facut si imediat a venit un ofiter de la unitatea de control si mi-au raspuns rapid in 30 zile.