| HuSeGa05 a întrebat:

Am o problema. Maine îmi expira buletinul, pentru ca împlinesc 18 ani, iar pe 9 Aprilie am programat examenul teoretic auto. Credeți ca am sa îl pot da in vreun fel? Primesc vreo dovada in locul buletinului? Sincer nu cred ca in afara de buletin am alta metoda de a dovedi ca eu sunt persoana examinată.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce scrie in cartea de identitate la data expirarii valabilitatii?
In orice caz, daca expira maine, trebuia sa te trezesti mai repede, puteai sa preschimbi CI cu 180 de zile inainte de expirare iar actele pentru preschimbare trebuie depuse cu cel putin 15 zile inainte de data expirarii. Daca respectai macar termenul de depunere a actelor acum aveai CI nou. Poti cere o dovada, daca chiar iti expira CI maine.

| HuSeGa05 explică (pentru Ioandelasal):

Imi pare rau, dar chiar nu am stiut ca se poate face asa ceva. La data expirarii valabilitatii scrie 05.04. 2019. Deci inseamna ca pot sa dau examenul cu dovada linistit, in concluzie, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru HuSeGa05):

Da, se poate. Dovada o obtii daca depui actele pentru CI noua.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cere dovada! Treaba este ca puteai sa mergi si mai repede sa-l schimbi. Se poate schimba si cu 6 luni inainte de expirarea termenului de valabilitate.

| HuSeGa05 explică:

Va mulțumesc din suflet amândurora ca m-ați liniștit! Acum v-as da funda, dar chestia e ca nu știu cui sa dau pentru ca ambele răspunsuri mi-au fost utile, iar de evaluat nu am nu știu ce statut mai înalt laughing)