| dEmenTu1703 a întrebat:

Salut am o intrebare! Fac 18 ani in 17 Martie. Am fost sa îmi depun actele pentru buletin și mi s-a spus ca in termen de o luna de la împlinirea vârstei de 18 ani o sa l primesc! Problema ii ca eu îs programat la examenul teoretic fix după o zi ce fac 18 ani adică in data de 18! Pot sa susțin proba in caz ca nu îmi ajunge buletinul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am mai auzit de un asemenea termen si nici nu este prevazut in legislatia romana.
De regula cartea de identitate se primeste in termen de cca 7-10 zile de la depunerea actelor si pentru preschimbarea cartii de identitate acestea se pot depune cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii actualei CI.
Nu cumva ai inteles gresit? Mai intereseza-te sau du-te dupa cca 2 saptamani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum zice si Ioandelasal legislatia spune cu totu altceva. Ideea este ca ei pot sa-ti elibereze Carte de Identitate provizorie cu valabilitate intre 30 zile si un an. Mai bine nu duceai actele ca sunt multi loviti cu leuca.