Întrebare recomandată | TreiSurori a întrebat:

Buna Ziua,
am o problema si nu stiu cum sa rezolv.
In aprilie 2012 am vandut o casa, cumparatorul mi-a dat la notariat 15.000 de euro avans.
Si din aprilie ma tot tine ca "o sa imi dea banii". Problema este ca mama mea i-a dat cheile (cumparatorul este o ruda) ca sa isi duca lucrurile din cealalta casa pe care au vandut-o ca sa o cumpere pe a noastra. Iar acum o lungeste ca o sa imi dea banii "maine maine si iar maine" in + a schimbat cheile si s-a mutat deja acolo - a renovat etc.
Am auzit ca se numeste abuz de incredere (capitolul IV - articolul 213 din codul penal) si risca de la 3 luni la 4 ani de inchisoare sau amenda.

Ce pot face?
(fara raspunsuri false/misto-uri)
Ms.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv ce s-a scris in contract cu privire la restul de pret. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.
Ceea ce-ti pot spune acum este ca nu-i cazul de infractiune, ar fi un litigiu civil.

| mihaibrasov a răspuns:

Poti ajunge si sa il dai in judecata in cazul in care in contractul de la notariat e stabilit ca trebuia sa ti-i dea. Cunosc un caz similar, si stiu ca era stipulat ca in cazul in care nu poate sa ofere banii pana la data x, e obligat prin lege sa returneze dublul sumei. Cu lucrurile astea nu te joci. Nu trebuia sa ii dati cheile decat atunci cand platea intreaga suma!

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai specificat nimic in contract cand si cum iti va da si restul de bani, poti sa iti iei adio.De la restul de bani.

| raluk27 a răspuns:

Vezi ce scrie in actul incheiat la notar. E antecontract de vanzare cumparare sau vanzare cu primire a restului de pret (fiind specificat in cuprinsul contractului data pana la care se va achita si restul sumei)?

| AgathaRo a răspuns:

Pai ati semnat vazare-cumparare. Suma a fost stabilita. Ati semnat. Depinde daca ati declarat in actul de notariat o suma mult mai mica pentru a scapa de taxele mari atunci numai poti face nimic.

| TreiSurori explică:

Tin sa mentionez ca data de pe contract a scazut. Trebuia sa primesc toti banii pe 10 octombrie dar nu s-a intamplat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TreiSurori):

Termenul prevazut in contract a expirat, nu a scazut.
Incearca o ultima intelegere amiabila si apoi poti sa-l dai in judecata si ai doua variante:
-Fie soliciti plata restului de pret, cu dobanda prevazuta in contract sau cu cea legala, daca in contract nu s-a prevazut.
-Fie soliciti rezolutiunea contractului (desfiintarea contractului cu repunerea in situatia anterioara) si plata unor daune-interese, eventual egale cu avansul platit.
Vorbeste si cu un avocat si alege ce-i mai convenabil pentru tine.

| TreiSurori explică:

Ti-am trimis mesaj privat cu id.

| Andrei_Birceanu_Ionut_1991 a răspuns:

In primul rand ar fi trebuit sa faci un contract la notariat prin care sa specifici ca iti da o parte din bani, urmand (nu stiu cand) sa dea si diferenta, si asa aveai un act care sa dovedeasca. daca ai facut asta deja du-te cu actul la politie, si rezolvati problema :p asa fara act, nu stiu daca se poate dovedi ca ti-a dat doar o parte din bani.bafta big grin