Întrebare recomandată | Roxalin_Roxalin_2000 a întrebat:

Scuze de deranj am si eu o intrebare.

Acum 3 zile m -am dus sa inchiriez o garoniera, i-am dat banii si dupa am aflat ca nu era propietar era chirias, ce pot face?

Sa-l dau in judecata sau daca ma duc la politie si il reclam poate intra la inchisoare?

Sau primeste o amenda?

Respectiv noi nu am semnat nimic doar m-a chemat sa vad si i-am zis ca este ok casa mi-a dat cheile i-am dat banii si a plecat, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu adica ai dat banii, fara sa semnezi un contract si fara sa primesti o chitanta? Wow, cata naivitate!
Pe cine sa dai in judecata? Cum poti sa dovedesti la judecata ca i-ai dat banii, daca nu ai chitanta sau contract?
Te intalnesti cu propietarul, faci acte legale, apoi ii dai banii si totul intra in legalitate.
Nu-i nimic, inveti din greseli si nu le mai repeti pe viitor.

3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Deci, tu ai acces in garsoniera si vrei sa il dai in judecata? Poate era intermediar al proprietarului.

| Roxalin_Roxalin_2000 explică (pentru zăGhost):

Buna!
nu era intermediar aceele persoane m -au mintit ca sunt propietari cand ei erau fostii chiriasi si mi au inchiriat fara sa stie propietari mi au d at cheile le-am dat bani si au plecat si a doua zii cand mi am adus hainele m au dat ce i lalti chiriasi afara

| zăGhost a răspuns (pentru Roxalin_Roxalin_2000):

Am inteles acum. Pai, daca proprietarii nu vor sa te pastreze ca si chirias, nu vad ce poti face, din moment ce, cum ti s-a mai spus, nu ai semnat nimic.