| Floryns a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de contributiile catre CAS, CNSAS, contributiile catre stat si voi incepe cu problema principala. Am 23 de ani, apartin de judetul Giurgiu si de 3 saptamani am terminat o scoala postliceala sanitara in Bucuresti la buget si tot de 3 saptamani lucrez ca voluntar la un spital de stat tot din Bucuresti(facand naveta luni-vineri) si in afara de acest voluntariat deocamdata nu lucrez nicaieri, practic faca munca patriotica pana ma voi angaja ca debutant in acel spital, "sper". Si intrebarea mea este, ca somer fiind si prestand servicii voluntare in spital si nevand un seviciu, avand card de santate, care sunt cerintele pe care trebuie sa le indeplinesc ca sa fiu asigurat medical la CNSAS? Am inteles ca se poate platii lunar o contributie de 5.2-5.5% din salariul minim pe luna, chiar daca nu sunt angajat, sau pot fi trecut din partea unuia din parinti pentru a fi asigurat medical, caci nu m-am priceput niciodata la impozite, fiscalitate, taxe catre stat etc... Deci cum pot fi asigurat medical(ce acte imi trebuie) daca nu sunt angajat, si sunt deocamdata voluntar? Si nu in ultimul rand, ca somer si voluntar trebuie sa platesc vreo taxa/impozit catre stat? P.S.: Daca se poate sa nu-mi raspundeti ironic si sa fiti cat mai expliciti si mai "pe inteles". Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La cele mai multe intrebari ti-am raspuns anterior.
Cat esti somer nu trebuie sa platesti nici un impozit aferent indemnizatiei de somaj. In schimb va trebui sa platesti impozit pe imobile sau pe masina, daca detii asemenea bunuri.

| Floryns explică (pentru Ioandelasal):

Multam' fain, din nou.

2 răspunsuri:
| DespreHostel a răspuns:

Esti asigurat oricum medical nu ai pentru ce sa iti griji, iar dupa ce te angajezi spitalul o sa-ti plateasca toate contributiile sociale.