Întrebare recomandată | Botgros a întrebat:

Salut TPU,

Tatal meu a lucrat timp de 10 ani in Italia iar de curand a incetat contractul acolo si in prezent este in Romania. Avand in vedere ca el nu a mai platit contributiile la Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti (CASMB) acum nu mai este asigurat (precizez ca nu are nici asugurare privata)

Acum 2 zile a fost luat de urgenta intr-un spital de stat din Iasi pentru o criza de aritmii si fibrilatii, si nu se stie inca cat o sa mai stea internat. Din cate am inteles, o zi de spitalizare intr-un spital de stat in cazul in care nu esti asigurat costa 300 ron.

Intrebarea este daca pot in vreun fel sa-i fac asigurare sau sa transfer asigurarea mea lui (fiind fiul lui) in asa fel incat sa nu platesc acea suma. Sau care sunt posibilitatile avand in vedere cele de mai sus.

Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"PROCEDURI PENTRU INTERNARE
INTERNAREA DE URGENTA
Conform legii asigurarilor de sanatate, toti pacientii cu domiciliul in Romania beneficiaza
de asistenta medicala de urgenta gratuita.
Serviciile medicale sunt decontate de catre CNAS pe perioada de urgenta, indiferent
daca pacientii au sau nu calitatea de asigurat.
În cazul pacientilor neasigurati încetarea / continuarea starii de urgenta este certificata de
medicul curant, este inscrisa in FO si vizata de seful de sectie.
Pacientul neasigurat trebuie informat de incetarea starii de urgenta si de obligativitatea de
a-si clarifica situatia conform cu procedura de mai jos.
Mentinerea acestuia in spital se face doar pe cu conditia platii cheltuielilor de spitalizare
in afara perioadei de urgenta in baza unui "Angajament de plata" semnat de bolnav si
contrasemnat de medicul curant. Angajamentul de plata se va depune de catre asistenta
sefa la oficiul juridic, cu adresa de inaintare inregistrata la registratura spitalului." - SURSA :
http://www.spitalcfploiesti.ro/......ernare.pdf

Cam asta este ( teoretic ) procedura în cazul unui pacient neasigurat!

Vezi alte "tertipuri" la linkul :
http://www.avocatnet.ro/......venit.html

CONCLUZIE :
Medicul curant stabileşte cât timp situaţia tatălui tău reprezintă o URGENŢĂ.
E posibil ca să considere urgenţă TOATĂ perioada de spitalizare :)
Mai ales dacă acel medic este "motivat" :))

NU poţi "transfera" către dânsul asigurarea ta!

Cel mult, se poate plăti RETROACTIV ( pe ultimele 6 luni ) asigurare pe numele tatălui tău...
Ori, îl poţi declara "coasigurat" - pe asigurarea ta;)

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista doua posibilitati: 1. Tatal tau incheie un contract de asigurare de sanatate cu Casa de Asigurari de Sanatate in raza careia are domiciliul. 2.Te duci la un notar public si dai o declaratie pe proprie raspundere ca tatal este in intretinerea ta (daca tu esti asigurat de sanatate).

| alessia5158 a răspuns:

Dovedirea calitatii de coasigurat ( al sotiei sau al tau)este o solutie mai putin costisitoare decat "motivarea" medicului sugerata de userul bursuc001. La punctul 5, gasesti documentele necesare :http://www.casmb.ro/adeverinta_de_asigurat.php

P.S. din cate stiu, la CAS iti vor da, spre completare, acele formulare de declaratie pe proprie raspundere.

| onasis1961 a răspuns:

Mergi la Casa de asigurari si-i platesti pe ultimele trei luni sau tot de la casa poti ca coasigurat daca mama ta plateste sau sub o alta forma este asigurata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu urgentele nu se platesc. cel mai bine ar fi sa ii platesti asigurarile in ultimele 3 luni. te va costa mai putin decat spitalizare daca e cazul. intereseaza te la un medic din spital sau la casa de asigurari

| mixxjim a răspuns:

Ii poti face asigurare individuala sau il poti lua ca si co-asigurat pe asigurarea ta, dar e mult de alergat si dureaza si mult, cam 1 luna. Pentru oricare dintre situatii trebuie sa constitui un dosar in care sa depui dovezi ca nu e angajat, de la circa financiara ca nu obtine venituri din chirii, activitati individuale sau din alte surse si de la Registrul Comertului ca nu este inregistat cu firma sau PFA. Ca sa-si faca insa contract individual la un moment dat trebuia sa platesti pe 5 ani din urma daca nu aveai contributia platita, nu stiu daca si acum mai e valabila chestia asta. Deci destul de complicat. Incearca sa-l iei co-asigurat mai degraba, dar dureaza, nu stiu daca o sa scapati de plata acum. Cel mai sigur afli direct de la CSMB http://www.casmb.ro/main.php, vezi ca e si un numar gratuit indicat chiar sus in dreapta, langa CASMB, suna si intreaba acolo direct. Sanatate!

| Caro34 a răspuns:

Poate folosi si asigurarea din Italia, daca a platit acolo si contractul cu ei nu s-a terminat foarte tarziu, adica numai de cateva sapt. Romania este membra UE si am vazut ca si spaniolii au acest drept! Italia este si ea membra UE sau ma insel? Daca DA, atunci inca mai merge asigurarea aceea! Daca nu merge cu ea, atunci se platesc retro 6 luni in tara si se rezolva problema! Multa sanatate tatalui tau!

| Botgros explică:

Nici mama mea nu este asigurata in niciun fel. Eu sunt asigurat si privat si la casa de asigurari (sunt fiul lor)

1. Pot sa platesc ultimele 3 luni in lipsa lui (eventual cu copia de pe buletin)? Si daca da se rezolva cu asigurarea?

2. Pot sa ii transfer sau sa devina coasigurat pe asigurarea mea? fara sa mai platesc ultimele 3 luni?

Multumesc