| dorinta233 a întrebat:

Salut tuturor,

Tatal meu a murit in luna februarie si a trebuit sa facem succesiunea de pe urma lui. Problema este ca inainte ca el sa moara, cu 1 an in urma, a murit bunicul meu adica tatal tatalui meu. Bunicul meu avea o casa si 3 hectare de teren. S-a decis ca noi sa luam casa si jumatate de hectar. Tata are o sora si un frate. Restul de 2 hectare si jumatate se impartea intre cei 2 frati ai tatalui meu. Problema este ca noi am facut succesiunea si am luat noi casa si cele 3 hectare pe numele nostru, iar dupa aceea trebuia sa le dam cele cuvenite, adica alea 2 hectare si jumatate surorii si fratelui tatalui meu. Singurii mostenitori sunt mama si cu mine (eu sunt minor - doar 16 ani). Nu putem face act de vanzare-cumparare pana cand nu fac eu 18 ani, iar noi nu putem sa beneficiem de subventie la caldura pentru ca noi practic avem 3 hectare si casa de la tara + garsoniera actuala si masina tatalui meu. Noi nu luam niciun venit de la acel pamant, dar aparem cu casa de la tara si cele 3 hectare. Ce pot sa fac ca sa primesc subventie la caltura pentru la iarna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pamantul revenea celorlalti mostenitori puteti sa-l donati. Nu are importanta varsta ta, cere instantei de tutela, impreuna cu mama ta, sa numeasca un curator pentru a semna alaturi de tine in procedura succesorala, de asemenea si pentru donatii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| gicaputinica a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu poti face nimic.
Ar trebui sa vinzi casa si un hectar de pamant dar, cum nu poti face asta...

Condoleante si din partea mea!

| Infect a răspuns:

Sa vinzi un hectar
Condoleante