| s1ngle a întrebat:

am fost prins in 20 mai anul acesta cu numere rosii expirate, mi s-a facut dosar, mi s-a trimis la parchet dupa care cu nervii la pamant am asteptat in timp ce escrocii astia(politia, procuratura, etc)m-au tot amanat si dus cu zaharelul.Luna asta in 5 in sfarsit mi-a venit ordonanta de la procuror, in care s-a dispus SCOATEREA DE SUB URMARIRE PENALA, si mi s-a dat amenda administrativa de 600 ron,+cheltuieli de judecata 10 ron in termen de 15 zile.In data de 15 am fost, am achitat totul iar acum seful de post de aici din comuna mi-a zis sa ii dau lui chitantele sa le duca la dosar, ca trebuie sa mai astept 18 zile, din data cand am primit ordonanta pentru a-mi recupera permisul, dar am impresia ca trage de timp.Intrebarea mea este, eu nu pot sa merg personal cu chitantele si ordonanta la pol rutiera ca sa imi recuperez permisul? Nu vad ce legatura mai are dosarul meu acum cu politia comunala de aici.Astept raspunsuri va rog

Răspuns Câştigător
| frvtel a răspuns:

Asa-i procedura, dupa ce ajung toate actele la dosar mai trebuie sa astepti o perioada in care se poate face recurs de catre politie si abia dupa ce trece acel termen iti da permisul inapoi.Mare grija sa nu faci ceva ilegal in aceasta perioada! Bafta!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa mergi personal si sa faci o cerere catre seful Politiei Rutiere din judetul tau pentru restituirea permisului. In loc sa-i califici pe cei in cauza, mai bine ai fi respectat legislatia rutiera si nu s-ar fi intamplat nimic. Succes si numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Nu ma pricep, dar si eu cred ca poti sa le depui personal. Atentie insa, chitantele sunt proprietatea ta, ai platit pentru ele si nu are nimeni dreptul iti retina originalele, ci doar copiile.
In privinta termenului de 18 zile, cel mai simplu ar fi sa intrebi de ce 18 si nu 20, astfel poti afla si motivul, care mie unul imi cam scapa, mai ales ca din mai si pana acum a trecut orice perioada normala de supsendare.

regis
| regis a răspuns:

Eu cred mai degraba ca plata amenzii nu are legatura cu dreptul de a conduce autovehicule. Altfel spus, permisul ti se restituie, indiferent daca ai platit sau nu, urmand sa fii constrans prin alte metode la plata amenzii si a cheltuielilor de judecata.

| mihaibrasov a răspuns:

Tu umbli cu numerele rosii expirate si ei sunt escroci. Logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu uita sa iti faci si tie copii dupa chitantele de plata inainte de a da originalele sau opreste originalele si da-le lor copii la dosar
politia comunala probabil are dreptul sa stie cum s-a derulat evenimentul pana la final
o fi cineva de la judet care i-a zis la politistul din comuna ca lipsesc chitantele la dosar...
18 zile trec repede

| s1ngle explică:

Am fost in cele din urma cu seful de post la parchet, procurorul nu era acolo, dar m-a pus sa fac cererea aia pentru permis, am facut-o, dar de chitante nu ma mai intrebat si nu mi le-a mai cerut, doar a lasat cererea la cineva acolo, probabil primului procuror si mi-a spuis sa astept cam o saptamana pana imi trimite permisul la politie. Oare nu trebuia sa imi ia si chitantele? Sau procurorul poate sti din alte surse ca eu am platit? Ca banuiesc ca nu a uitat seful de post de ele si stie de ce nu mi le-a mai luat, sper sa nu am altfel de surprize...