| AnemaryAna a întrebat:

Buna ziua as vrea sa va pun o intrebare si sa imi raspundeti cei care aveti experienta, sunt insarcinata in 27-28 saptamani, sunt in concediu de ihna si din data de 24 mai ar trebui sa intru in prenatal...intrebarea ea mea este am dreptul? avand in vedere concediul prenatal pentru gravide, cel de 126 de zile calendaristice...imi raman cele 42 de zile care sunt obligatorii dupa nastere? data probabila a nasterii e undeva in jurul datei de 10 august. va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de maternitate este de 126 zile si acesta este format din concediul prenatal (inainte de nastere) si concediul de lehuzie (de dupa nastere), fiecare de cate 63 de zile. Prin exceptie concediul prenatal poate fi mai mare, dar nu mai mult de 84 zile si atunci cel de lehuzie va fi de 42 zile.
Daca nasterea ar fi in 10 august atunci ai putea intra in concediu prenatal din 19 mai.

1 răspuns: