| anyttaG a întrebat:

Anul acesta pe 13 august m-am angajat, deci am 4 luni si jumatate lucrate.am ramas insarcinata la inceputul lunii decembrie.pot lua prenatal? data probabila a nasterii este dupa 20 august 2014, in 13 august 2014 implinind un an de la angajare.un an se considera pana la data nasterii sau pana la terminarea celor 7 luni de sarcina in are ai voie sa lucrezi?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact, daca lucrezi pana pe 13 august vei putea beneficia de cei 1/2 ani de concediu de ingrijire a copilului (tu alegi daca 1 an sau 2).

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se considera perioada lucrata si poti lucra pana in ziua in care nasti, nu exista nici o interdictie. Exista 124 de zile de concediu ed sarcina si lauzie din care esti obligata sa-ti iei minim 52 dupa nastere. Inainte de nastere nu ai absolut nici o obligatie sa iti iei vreo zi de concediu. Deci nu vei putea sa-ti iei prenatal deloc, daca vei vrea sa primesti concediu de ingrijirea a copilului. Oricum, majoritatea femeilor lucreaza pana la termenul sarcinii, deci probabil vei putea face si tu asta.

| anyttaG explică (pentru Brigaela):

Important e intr-un fel sa pot beneficia de cei 2 ani de dupa nastere, la lucru voi merge pana in ultima zi daca e necesar.pe mine m-ar interesa de cei 2 ani de dupa.

| anyttaG explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru anyttaG):

Exact, daca lucrezi pana pe 13 august vei putea beneficia de cei 1/2 ani de concediu de ingrijire a copilului (tu alegi daca 1 an sau 2).

| mona a răspuns:

Poti lua...o sa ai dreptul la concediu pentru cresterea copilului dar nu o sa iei cele 800 lei[doar alocatia de 200], asa am patit eu

| Areea995 a răspuns:

Trebuie sa ai fi platit la stt taxe cum ca ai lucrat vreme de cel putin 12 luni. Calculaeza happy

| Irina89 a răspuns:

Sa ai o sarcina usoara! Te sfatuiesc sa folosesti tespul Parto Sure, te ajuta pentru a stabili timpul ramas pana la nastere, dupa implinirea a 2o de saptamani, dar si pentru gradul de rist imminent din cauza unei nasteri premature. Eu l-am folosit si nu am fost dezamagita! happy