| ROMANISTUL5555 a întrebat:

am si eu o întrebare, ce înseamnă Hărțuirea Verbala? Un prieten de-al meu tot se ruga pe Facebook de o persoana sa ii trimită un lucru promis, aceasta este Hărțuire verbala?, la început cele doua persoane se înțelegeau si chiar acea persoana i-a promis ca ii va. Trimite obiectul! Va rog un răspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rugamintea nu este hartuire verbala.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

In Romania, din cate cunosc, nu exista vreo lege explicita care sa condamne hartuirea, in sine. Nici vreun precedent de condamnare, caci este considerat un act nedovedibil.Doar daca asociezi hartuirea, in sine cu un alt act (de ex. santajul dovedit).
Ce zici tu este o copilarie.

| DanielPH a răspuns:

O persoana poate spune ca a fost hartuita verbal, atunci cand emitatorul ( Cel care trimite mesajul) il jigneste, ameninta, santajeaza verbal.
Adica, daca prietenul tau il jignea pe acea persoana, atunci o hartuia.
Hartuire verbala sau violenta verbala, sunt aceleasi.