| Paulvasile10 a întrebat:

Am si eu o intrebare,voua vi se pare hartuire ca cineva,chiar si cel mai bun prieten sa iti intre pe Facebook,la mesaje, pe whatsapp? Mie nu mi se pare ok, indiferent cat de apropiata este persoana

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Hartuire inseamna altceva...
Dar nu e ok, si nu ar intra daca nu ar sti parola de la conturile tale sau de la telefonul tau.

| justanotheruser99 a răspuns:

Hartuire, nu, dar violare a intimității poate.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Daca ai un prieten care face acest lucru, iti recomandam sa porti o discutie cu el in care sa-i explici ca te deranjeaza ceea ce face. Mai mult decat atat, iti recomandam sa pastrezi parolele conturilor tale private, sa le stii doar tu. Mai multe detalii despre protectia contului poti gasi aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar mi se pare si putin naivitate din partea ta.Si eu am patit ceva similar, insa am invatat sa ii impun ce sa faca cu obiectele mele personale. Prietenul (nu are Facebook, TV, net doar uneori) imi intra pe FB sa caute alte persoane pe care le cunostea, dar daca vedea vreo postare a unui prieten de a mea la notificari o citea si dadea mai departe. De asemenea, avand un telefon mai bun decat al lui, mi-l tot lua sa isi faca selfie-uri si poze. Uneori ii faceam si hotspot. Insa acum am crescut si am inteles ca, desi sunteti cei mai buni prieteni, intimitatea este intimitate. Nu ii mai dau telefonul, sau ii fac hotspot. Uneori o mai lasam sa sune pe cine avea nevoie cand nu avea minute dar GATA! Daca o stie, schimba parola de pe Facebook si nu ii mai da deloc telefonul. Parintii tai sau tu ai muncit sa il cumperi pentru tine, nu sa il foloseasca altul. Tine cu el o relatie PUTIN mai rece, in sensul ca una este sa fiti prieteni si alta sa incalcati intimitatea.

| Paulvasile10 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de mine ci de o prietena care isi lasa in trecut bff-ul sa ii intre in mesaje si sa ii spuna cu cine sa vorbeasca si cu cine nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulvasile10):

Ma bucur ca in trecut. Eu cred ca nu este frumos si corect ca cineva, chiar daca iti este bff, sa iti dicteze ce sa faci si cu cine sa iti petreci timpul. Bine ca situatia s-a rezolvat.