| LucaAka47 a întrebat:

Bună Ziua, am si eu o întrebare, eu luni m-am angajat, m-am grăbit, a fost și prostia mea am semant contractul. Acum am intrat în trening și nu prea mă prind legat de munca de aici. Cum pot face sa-mi anulez contractul, se poate? Dau funda

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să te uiți în contract ce scrie despre anularea lui. Apoi ceri demisia. Să o faci cât mai repede, să nu te oblige cumva să plătești trainingul

| LucaAka47 explică (pentru sadrian46):

Cum mă uit?

| darrio2007 a răspuns (pentru LucaAka47):

Il tii in față si citesti randurile alea scrise cu negru pe alb.

| sadrian46 a răspuns (pentru LucaAka47):

Așa să te uiți.
Orice contract de muncă are în el notificate condițiile, modalitățile, procedurile de încetare a lui. Să cauți ce scrie referitor la asta.

| LucaAka47 explică (pentru sadrian46):

O sa fie ceva de rău sau?

| sadrian46 a răspuns (pentru LucaAka47):

Din nou, să citești contractul. Dacă nu înțelegi termenii de acolo, căci poate sunt prea complicați pentru tine, roagă pe cineva să te ajute. În ziua de azi un contract de muncă nu te transformă în sclav. Dar când vrei să pleci din motive personale, dacă ai constatat că acea muncă nu ți se potrivește, îți dai demisia, adică ceri desfacerea contractului de muncă. Aceasta se face după reguli, de exemplu preaviz de 15 zile, etc.