| petronela2819908anas a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrebare.
Eu sunt despartita de concubinul meu si copiii sunt la mine acasa, iar el ia alocatia, alocatia fiind pe numele lui, ce trebuie sa fac sa imi vina alocatia la copii daca copiii sunt la mine?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depui o cerere la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul tau, expui situatia si soliciti ca alocatia sa-ti fie platita tie.
Si de la fostul concubin nu primesti intretinerea pentru copii?
Daca nu o primesti solicita sa ti-o plateasca, daca nu o face de bunavoie il poti da in judecata si sa obtii obligarea la intretinere (pensie alimentara), conform Codului civil, citez:
"ART.499. Obligaţia de întreţinere
(1) Tatãl şi mama sunt obligaţi, în solidar, sã dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învãţãtura şi pregãtirea sa profesionalã.
(2) Dacã minorul are un venit propriu care nu este îndestulãtor, pãrinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregãtirea sa profesionalã.
(3) Pãrinţii sunt obligaţi sã îl întreţinã pe copilul devenit major, dacã se aflã în continuarea studiilor, pânã la terminarea acestora, dar fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalitãţile executãrii, precum şi contribuţia fiecãruia dintre pãrinţi se stabilesc de instanţa de tutelã pe baza raportului de anchetã psihosocialã.
ART.529.Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datoratã potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmeazã a o plãti.
(2) Când întreţinerea este datoratã de pãrinte, ea se stabileşte pânã la o pãtrime din venitul sãu lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumãtate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreunã cu întreţinerea datoratã altor persoane, potrivit legii, nu poate depãşi jumãtate din venitul net lunar al celui obligat."

| Freya1 a răspuns:

Pai cred ca trebuie sa stabiliți custodia, dacă e la tine tu iei alocația.Dar asta se rezolva în tribunal.