| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! As avea o intrebare daca eu stau la tatal meu din 2015, iar mama mea inca ia alocatia mea, deoarece după divort am fost incredintata ei cum as putea sa fac pentru a o recupera? Mentionez ca nu, nu am vreo presiune din partea tatalui, dar am crescut si este destul de nasol sa cer bani de la el pentru anumite lucruri! As vrea niste raspunsuri serioase, va rog frumos. Tin sa mentionez ca stau cu tatal in urma unor actiuni facute de mama si concubinul ei fata de mine.
P.S Stiu ca nu am scris prea corect gramatical

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost important sa spui varsta ta actuala.
In orice caz ai trei cai pentru a primi tu alocatia de stat pentru copii:
1.Intelegere cu mama ta sa-ti dea alocatia.
2.Actionarea in judecata pentru transferul alocatiei.
3. Daca esti majora si continui studiile sa soliciti la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala sa-ti plateasca tie alocatia.
Ma mira ca stai cu tatal tau de atatia ani si acesta nu a solicitat sa-ti fie stabilit domiciliul la domiciliul sau si cu aceasta ocazie si alocatia.

| sierra1 a răspuns:

"și cu pita unsă și cu slana in desagă" - cam asta vrei tu. Cere instanței să te incredințeze exclusiv tatălui pentru că... (motivele le stii tu)

| gabriel2004o a răspuns:

E destul de dubios de ce n-ai făcut un recurs sa o decada pe mama ta de la drepturi
Sa iei și alocație și pensie alimentara

| Anonimus1297y a răspuns:

Ca sa va lămuresc : nu am făcut nimic pana acum deoarece rudele mele din partea tatălui au spus ca e mai bine sa o lăsăm moarta și sa o lăsăm și pe ea sa trăiască (ea trăiește din alocația mea și a copilului pe care îl are cu concubinul) pana acum ceva timp a fost totul ok însa după ce mi am făcut buletinul (cu ajutorul ei, a început sa le spună tuturor fel și fel de chestii urate) aici o sa mai fac o paranteza și aceea ca eu mi am făcut buletinul abia la 15 ani, acum am 16.