| Alinush1993 a întrebat:

Am si eu o intrebare. In caz de razboi din ce stiu barbatii cu varste cuprinse intre 20 si 35 de ani sunt OBLIGATORIU recrutati in armata. Intrebarea mea este: Ce anume se intampla cu criminalii, puscariasii, hotii adica pe scurt toata categoria de barbati intre 20 si 35 de ani cu trecut sau prezent intunecat in societate care fie executa puscarie fie au cazier in politie sau o singura abatere (zisa si prima abatere). Acestia sunt luati in armata sau stau pur si simplu in inchisoare/acasa (in caz ca au doar cazier) pana ce razboiul se incheie?

36 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei care sunt in inchisoare raman acolo, mai ales cei periculosi, ceilalti pot fi gratiati de restul pedepsei, in scopul participarii la efortul de aparare.
De altfel si cei din inchisoare pot participa la acest efort, efectuand diferite munci necesare pentru sustinerea trupelor.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aia in paginile D-voastra de justitie inchipuita! Lumea nu mai este in aceasta arie!
Hotii conduc, justitiei i se creaza BRESE de ocolire a dreptatii, acel 'fiat justitia...salve?"
Cu tot respectul!
Vreti argumente? ca nu e un stat de drept? Nici macar Romania?

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Este parerea ta. Parerea mea este ca nu toti conducatorii sunt hoti, lumea nu este numai in alb si negru, exista o mare zona de gri.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu asa? Cand nu mai ai ce pierde?, lupti mai cu 'tragere de inima!'.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa v-ati dori! Cred si eu! Numai ca poate ca in inchisoare sunt doar fraierii! Adevaratii CRIMINALI va conduc?! Sau nu vrem sa recunoastem?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai sa lamurim 'O TREABA!'. Cine poate face legile? Cine? Dumneavoastra? Eu? Cine? Cand va veti recunoaste raspunsul la aceasta intrebare, Doamne Dumnezeule! Nu veti mai rosti macar un CUVANT!

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

Stii foarte bine cine face legile, eu in mod sigur nu le-am facut si nu le fac, n-am fost deputat sau senator si nici membru al Guvernului.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nici eu nu vreau sas fiu judecatorul nimanui, mi-ar fi foarte greu, acum imi dau seama. Vorbim ca sa intelegem doar. In rest? Vorba lui Hamlet:''

| Ioandelasal a răspuns (pentru oprescudorin11):

"A fi sau a nu fi, aceasta-i intrebarea!"

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Gresit! Aia a zis-o un om care tocmai se nastea!
dar

'The rest is SILENCE!'
Asta spunea acelasi om in pragul MORTII!
(tot acelasi shakespeare...tot hamlet!).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Shakespeare a avut chiar TUPEU! In Romeo si Julieta a formulat chiar un adevar tautologic, Adica, prin Mercutio(in pragul mortii si el ) a spus :'Daca maine veti intreba de mine, o sa vedeti ca am devenit un om foarte tacut!'.
traducere libera din engleza elsavetana.
In general, cred ca JUDECATORII asta asteapta!-in cazul meu, desigur!
Eugen Simion a devenit SCRIITOR datorita analizei pasajului mercutian. Dar sa nu divagam prolix.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar aici nimerim chiar in tabara RAZBOINICILOR! ASTIA SUNT un fel de AHILE! Lupta pentru GLORIE! Uitand ca au un calcai fragil.Ca sa ne reantoarcem la intrebarea initiala!

| sabin89 a răspuns:

Criminalii sunt scosi de la inchisoare si trimisi pe front. Ca de astia e nevoie in primul rand acolo, care pot sa omoare cu sange rece. happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Esti copil? Criminalii sunt trupele speciale! Vrei explicatii?

| oprescudorin11 a răspuns:

Criminalii, hotii, cei la prima abatere contra legii sut cei mai expusi!
Un razboi, implica si pe copiii nevinovati! Asta este! Ce vrei sa afli?
Ca poti sta, eventual in inchisoare sa scapi de batjocora unei societati DEBILE? Sau de Moarte?
NUUUU!
Razboiul nu mai are nici legile macar alea nerespectate intr-un stat de drept! Asa zis!
Nu te mai framanta!

| oprescudorin11 a răspuns:

Razboiul, ma rog, ala TOTAL are o singura REGULA! Schimbarea REGULILOR!
Cred ca asa as da definitia, daca m-ar intreba cineva!
(am trait astea prin stramosii mei!).
In momentul acela (sublim) de 'schimbare a regulilor', nu mai exista reguli! C ade aia e RAZBOI!
Prezentul ala de care vorbeai nu mai exista!
Nu mai sunt judecatori! Nici puteri in stat! Caci la Razboi Statul NU MAI EXISTA!
Atunci, cat traiesti, daca mai traiesti si cat traiesti, ai REGULILE TALE!
Nu te mai gandi la RAZBOI!
E destul de greu sa duci asa POVARA!
La razboi nu mai ai mama, nu tata, nici gagica sa te mangaie!
Nici nu stii macar daca dupa 10 secunde vei trai!
Asa vad eu razboiul!
Restul sunt taceri shakespeariene!

| oprescudorin11 a răspuns:

Fii optimist! Gandeste-te sa nu prinzi o epoca de aia! Cu Razboi! Nu-ti mai pune intrebari, caci raspunsurile sunt 'la fata locului', mai bine asculta
https://youtu.be/saMWpMMPuu0
cu rabdare de la capo al fino!
Cand ai dispozitie!
Aici vei afla cum este sa te arunci din avion fara parasuta!
Si sa gasesti si solutia de salvare!

| oprescudorin11 a răspuns:

Din tara asta au plecat peste trei milioane de oameni!
nu trei sau 10insi!
De ce?
Nu te-ai intrebat?
Ai gasit raspunsul?
Eu, un om modest intelectual, am gasit un singur raspuns:
suntem in pemanenat razboi! regulile se schimba peste noapte! Nu putem nimic planificat! Suntem ca cum zicea PUSKIN...'Toti ca toamna frunza-n vant!' Ce ne facem noi acum!"
Fara viitor cert...nu avem REGULI...nu putem avea! Asta e!
Unora ne place! Altora nu! # milioane si ceva plecati din tara! Doamne Dumnezeule! Siaia erau aia care aveau ceva bani...nu poti [pleca fara ceva in buzunar, decat daca esti DEMENT!
Cred ca exista si de astia! Dar nu trei milioane si ceva!

| oprescudorin11 a răspuns:

Dragul meu Alinush! Te-ai intrebat vreodata de ce englizii sunt cretini si se rtrag din UE? Sau greci!?
Sau si altii urmeaza?
Crezi ca sunt analfabeti?
Poate e sau pate ca nu!
Vorbesti de razboi!
ESTE RAZBOI! Altfel, mai viclean decat alea din istorie!]
Tu te gandesti la
" Intrebarea mea este: Ce anume se intampla cu criminalii, puscariasii, hotii adica pe scurt toata categoria de barbati intre 20 si 35 de ani cu trecut sau prezent intunecat in societate care fie executa puscarie fie au cazier in politie sau o singura abatere (zisa si prima abatere). Acestia sunt luati in armata sau stau pur si simplu in inchisoare/acasa (in caz ca au doar cazier) pana ce razboiul se incheie?
Ce copilarie!
Pai astia te conduc! Astia stau cu pistolul in tampla ta!
Ce e asa greu de inteles?

| oprescudorin11 a răspuns:

Iarta-ma ca te-am agresat cu parerile mele!
Batranii sunt batrani! Tu!
Care esti tanar? tu cum vrei sa gandesti?
Era un mare matematician, Grigore Moisil...ala spunea ca e important sa pui intrebarea corect! Restul vine de la sine!

| oprescudorin11 a răspuns:

Pentru ce am zis... poti cere arestarea mea! Intreaba orice avocat...am calcat o gramada de legi!
Fa-o!
Macar stiu si eu in ce lume ma misc si pe care nu o pricep!

| oprescudorin11 a răspuns:

Totusi, presupun ca si tu si ceilalti, sunteti suficient de CRETINI ca sa pricepeti ceva!~Dar, din pacate sau fericire: VOI SUNTETI LUMEA!

| MeForeverAlone a răspuns:

Oamenii din pușcărie sunt destul de periculoși și nu este bine să li e dea arme, pentru că nu poți știi pe cine vor omorî cu ele. Ei nu sunt oameni care să asculte, care să se supună ordinii din armată și comandantului. Mai degrabă l-ar omorî pe comandant happy
Pe timp de război sunt și ei puși la diferite munci, ca să nu stea degeaba, cum ar fi de exemplu îngroparea morților.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Daca comandantul este in spatele lor, vor respecta COMANDA! Ca asa faceti toti!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am de unde să știu că așa vor face, din câte știu eu pușcăriașii nu sunt cine știe ce patrioți având în vedere că fură și ucid pe unde apucă. Nu poate spune nimeni cu certitudine că dacă un criminal sau un infractor este pus în armată și i se cere să asculte ordinele căpitanului, chiar o va face.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

De acord! Dar daca are pistolul Comandantului la tampla ta...in general asculti de ordin! Lasa patriotismul! Ala este ceva care se aplica pentru NORMALITATE! Cand ai dupa ce trage apa la WC, cand nu ai neveste, amante, soacre etc! Si nici comandanti sau sefi (ca sa generalizam) cu pistolul (convingator-crede-ma ) la tampla ta! Clar?

| MeForeverAlone a răspuns (pentru oprescudorin11):

Eu doar mi-am exprimat părerea. Tu însă văd că o iei mult prea în serios, ai pus atâtea semne de exclamare și majuscule încât pare că vrei să țipi la mine ca să-mi explici o treabă. Te-aș ruga să nu mai folosești persoana a doua, pentru că nu sunt eu criminalul sau infractorul de pe câmpul de luptă ca să-ți spun dacă aș asculta sau nu de comandant, și să știi că ai o exprimare atât de proastă încât habar n-am ce ai tot îndrugat acolo.
Deci nu, scumpi, nu e clar. tongue

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Atunci ma rezum STRICT la intrebarea ta! Daca legea este ca intre 20 si 35 de ani sa te prezinti la armata sa lupti, atunci e caz penal sa nu te inrolezi!
Faci puscarie, caci e dezertare! Sau dupa alte legi poti fi impuscat! Pe front daca dezertezi! Acolo nu mai conteaza ca in civilie nu exista pedeapsa cu moartea!
Daca esti istet sau las iti gasesti un doctor, ii dai spaga si-ti gaseste o boala si scapi! Care e insa sensul intrebarii?
Acum e ceva mai clar?
Aia cu 'persoana a doua nu am inteles-o eu, din pacate!).

| MeForeverAlone a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu știu de ce dracu îmi scrii mie toate astea, pentru că nu am pus eu întrebarea, care-i faza cu,, mă rezum STRICT la întrebarea ta"?
Ori ești idiot, ori ești bătut în cap.
Persoana a doua înseamnă,, tu" și,, voi". Adică îmi explici toate chestiile astea c ași cum eu aș fi criminalul sau pușcăriașul și nu vreau să mă înrolez.
Dacă tu încă crezi că legea omoară oameni așa ușor, atunci gândești prost și foarte sadic. Îmi pare rău pentru tine.
A, și încă ceva. Dacă o să mă înrolez în război, tu o să fii primul pe care o să-l împușc. Măcar să scap țara de proști laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Pai (re)trimite-o lui 'aliush'! ca nu ti-o cadea vreun galon.
Legea nu mai omoara pe nimeni acum! De aia ati ajuns asa! Ajunge sa fii handicapat si te protejeaza inca mai bine!
Daca te vei inrola in razboi, trebuie mai intai sa-ti cauti un loc in spatele meu! Apoi sa alegi pe cine vei impusca!
Tara, poti sa o scapi de prosti, incepand cu tine! Gura sa o tii ca in ranjetul ala, nu cumva sa devieze glontul pe care ti-l tragi si sa devii mai costisitor sistemului de sanatate care e si mai defect ca tine!
Altfel, daca ramai, vei continua sa impui cu si mai multi prosti si asa amarata tara!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Te pomenesti ca-mi reprosezi ca am ochit in cioara si am nemerit in vaca! Pai asa e la razboi!

| MeForeverAlone a răspuns (pentru oprescudorin11):

Văd că degeaba îi vorbești prostului, că tot prost rămâne și încă se crede înțelept laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Avem galoane! Suntem' campionii zilei!
Cum este sa te uiti de jos, crezand ca te uiti de sus! Doar pentru o zi? Si ti-ai pierdut mintile! Mama ta ce spune?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Imi cer scuze sa finimerit tu, in calea ciorii! De obicei feresc 'campionii! Cum ai ajuns campion, a pro pos? Ca ai un limbaj mai degraba de subnutrit, analfabet, si un comportament de betiv! Esti vreun 'erou al revolutiei'?

| kavasaki99 a răspuns:

Ii trimite pe front

| NeKuLetzZz a răspuns:

Cred ca detinutii ar fi recrutati doar in caz de mobilizare generala.