| Mariamirabela23 a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o întrebare în legătură cu indemnizația pentru copil... Sunt însărcinată și eu nu pot sa beneficiez de indemnizație din cauza ca nu am mai lucrat, dar tatăl lucrează și poate el sa beneficieze. Întrebarea mea este dacă poate sa bage dosarul de indemnizația și dacă poate și lucra. Mulțumesc pentru raspunsuri.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal poate beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, daca mama nu indeplineste conditiile penteu a o obtine.
Nu poate lucra cat timp primeste indemnizatia, cu exceptia cazului ca se reintoarce la munca dupa un timp, inainte de a face copilul 2 ani si atunci va primi un stimulent de insertie, conform OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7
  (1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) au dreptul la un stimulent de inserţie, după cum urmează:
  a) în cuantum de 1.500 lei, dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi;
  b) în cuantum de 650 lei dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri după împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi."

| Mariamirabela23 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru răspuns. O zi frumoasă?