| AurelBorelescu a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare legata de facultate si poate o sa ma puteti ajuta.
Sunt in anul II si as vrea sa renunt la facultatea pe care o urmez acum si sa ma duc la alta. Aici am beneficiat de studiu la buget si as vrea sa achit contravaloarea studiilor pe care le-am facut aici pentru a ma incadra la buget in noua facultate (taxa de studiu acolo e foarte scumpa).
Am intrebat la secretariat daca pot sa achit contravaloarea studiilor si mi-au zis (din ce am inteles eu) ca deja au trimis la minister situatia mea care arata ca am beneficiat pe anul I de studiu la buget si nu se mai poate face nimic in acest sens...
Nu prea inteleg explicatia lor si de ce faptul ca am fost inregistrat ca student la buget nu m-ar lasa sa achit contravaloarea acestor studii.

Este cineva care a platit in acest fel contravaloarea studiilor sau care stie legislatia sa ma indrume inspre ce as putea sa fac?

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in noua facultate exista locuri la taxa atunci acolo va trebui sa intri. Doar daca nu exista se poate intra pe loc bugetat cu plata cheltuielilor de scolarizare la prima facultate.
Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| AurelBorelescu explică (pentru Ioandelasal):

Cand zice "în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget." nu se refera oare la facultatea anterioara? Nu cred ca exista facultate fara locuri la taxa

| Ioandelasal a răspuns (pentru AurelBorelescu):

Nu, se refera la facultatea a doua.

| Anuket a răspuns:

Nu poți să schimbi ceva, ai fost la buget, așa rămâne. Acum te înscri la taxă și faci la taxă atâta timp cât ai fost la buget la facultatea anterioară.
După ce că oferă gratuitate, să accepte taxa ar fi și culmea. Oricum, chiar dacă s-ar putea, ar trebui să dai ceva secretarei.