| aandrei1312 a întrebat:

Sunt anul 1 la master(buget), dar vreau sa renunt si sa urmez alta facultate. Trebuie platita ceva taxa daca vreau sa renunt la facultatea aceasta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă renunți, la cea care renunți nu trebuie să plătești nimic. Dar când te vei înscrie la a doua facultate la stat, nu vei mai putea la buget.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| aandrei1312 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt curios daca am ceva de platit in momentul in care renunt la facultate, nu ce trebuie sa platesc sau sa fac cand incep o noua facultate dupa aceasta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru aandrei1312):

Nu trebuie sa platesti nimic, daca renunti si nu mai faci alta facultate.
Tu ai pus alta intrebare si la aceea ti-am raspuns, mai reciteste-ti intrebarea.

| aandrei1312 explică (pentru Ioandelasal):

Vreau sa fac alta facultate, dar s-o fac la taxa, nu la buget. Vreau sa incep un ciclu de licenta la taxa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru aandrei1312):

Atunci ar fi trebuit sa citesti mai atent prevederea legala, acolo scrie foarte clar ca a doua facultate o poti face la taxa si atunci nu mai trebuie sa platesti ceva.

| Anuldedinainte a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ce as vrea sa inteleg din aceste prevederi este: daca sunt in primul an de masterat si as vrea sa renunt la acest program si sa incep unul nou anul viitor, ar trebui sa achit anul pe care l-am parcurs la primul master, pentru a primi finantare de la stat pentru al doilea program de masterat? Daca da, cat de intortochiata este procedura asta? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anuldedinainte):

Da, asa este.
Nu este deloc intortochiata, platesti cheltuielile pentru perioada cat ai facut din primul master si prezinti dovada ca ai facut plata la inscriere la al doilea master.

| Wr3nch a răspuns:

La urmatoarea faculta nu intri la buget in primul an chiar daca ai medie. Te pot baga doar din anul 2. Sau platesti integral cat ar fi costat anul unde esti acum si dupa poti intra la buget din prima altundeva.

| aandrei1312 explică (pentru Wr3nch):

Nu vreau sa intru la buget, ci la licenta(taxa) la o alta facultate.

| Wr3nch a răspuns (pentru aandrei1312):

Atunci nu. Pur si simplu te uiti pe site acolo unde esti acum la master si cauti cerere de retragere de la studii.

| Anaandreea11 a răspuns:

Dacă ești la buget în momentul asta și vrei să renunti în timpul unui semestru, vei fi nevoit să plătești taxa deoarece facultatea e plătită de stat, iar atâta timp cât nu o mai continui, va trebui s-o plătești.

| aandrei1312 explică (pentru Anaandreea11):

Cum adica? Daca renunt acum ce trebuie sa platesc?