| tinuolaru1234 a întrebat:

Buna ziua! Am și eu o problemă la locul de muncă.
Mai exact pe fluturaș îmi apar 2 zile de C.O. fără ca eu să fi beneficiat de ele.
Ce pot face în situația aceasta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat nu poarta semnatura ta unica, nu e valida si e fals in declaratii din partea angajatorului, poti sa ii dai in judecata pentru asta.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te adresezi superiorului sau direct la hr

| tinuolaru1234 explică (pentru Adry05):

M-am adresat direct la HR

| sierra1 a răspuns:

șeful sau contabilul au răspunsul

| Zuzu1991 a răspuns:

Din cate stiu eu nu primesti concediu inainte
adica am dreptul la 21 de zile anul asta si mi le iau in ianuarie
in ianuarie nu pot sa imi iau nici o zi de anul asta, ci abia in februarie am dreptul la 1.75 de zile

| tinuolaru1234 explică (pentru Zuzu1991):

Eu nici măcar nu am cerut. M-am trezit cu 2 zile de C.O. pe fluturaș

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate atatea zile de C.O ai disponibile.
Acelea sunt zilele de concediu neefectuat.
Pe fiecare luna muncita primesti 1.75 zile de C.O.

| tinuolaru1234 explică (pentru anonim_4396):

Nu, am pe fluturaș 2 zile de C.O. efectuate și eu am fost în fiecare zi la muncă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Pentru concediu de odihna se face o cerere in prealabil.
Sa iti arate cererea formulata de tine. Daca nu exista e clar o greseala si o rezolvi cu resursele umane.

| tinuolaru1234 explică (pentru anonim_4396):

Exista, dar nu completată de mine

| tinuolaru1234 explică (pentru anonim_4396):

Exact, nu este semnătura mea, nu este scrisul meu pe acea cerere de concediu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tinuolaru1234):

Atata timp cat nu poarta semnatura ta unica, nu e valida si e fals in declaratii din partea angajatorului, poti sa ii dai in judecata pentru asta.