| Danut90 a întrebat:

Buna ziua, Am terminat scoala de arte si meserii in 2007, am absolvit cu diploma de calificare profesionala si diploma de studii 10 clase. Atat se faceau atunci. Acum m-am inscris la seral si m-au bagat din a 10-a si fac 4 ani. Este corect asa? Sau ar trebui 3 ani? Nu gasesc nicaieri un articol legal sa specifice clar. Rog pe cineva din domeniu sa ma ajute ca cred ca fac 1 an degeaba. Cred ca trebuia sa fiu a 11 a

Răspuns Câştigător
| andrey69 a răspuns:

La seral asa se fac, chiar daca dai echivalarea incepi din a 10 a.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu ai inteles bine. Nu ai cum sa faci 4 ani de seral. Se face doar 3 ani.

| Bogdan0783 a răspuns:

(XIII) - învăţământ de zi - şi clasele IX-XIII - învăţământ seral sau fără frecvenţă.

(2) Reţeaua liceelor de stat este aprobată de Ministerul Învăţământului, la propunerea inspectoratelor şcolare şi, după caz, cu consultarea altor factori interesaţi, fiind publicată înaintea examenului de capacitate; numărul de locuri şi de clase se aprobă anual, în funcţie de cerinţele locale şi naţionale.

(3) Învăţământul liceal seral şi fără frecvenţă, cu clasele IX-XIII, funcţionează în liceele stabilite de inspectoratele şcolare