| tenace a întrebat:

Am un ajutor social in valoare de 325 ron. Daca dezvolt o colaborare cu o firma de asigurari, sa devin agent de asigurari sau o colaborare cu orice alta firma pot pierde ajutorul social? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru acordarea ajutorului social, la stabilirea veniturilor realizate se iau in considerare si cele realizate din conventii (asa prevede Legea nr. 416/2001). In cazul in care vei colabora cu o firma de asigurari, ti se va incheia un contract de agent, care se va inregistra. Venitul obtinut din acest tip de contract va trebui declarat si va trebui sa comunici in scris la Serviciul de asistenta sociala veniturile astfel realizate.
Poti obtine veneturi din asigurari, dar va trebui sa te asiguri ca acestea, cumulate cu veniturile tale si ale membrilor de familie, vor fi sub nivelul lunar al venitului minim garantat stabilit prin ordonanta de urgenta.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca esti doar colaborator e ok. dar daca iti face carte de munca sigur pierzi ajutorul, dar sa stii ca diferenta de al salariu pe care il vei lua [adica peste minimu ] vei plati singura impozit la fisc lunar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da