| SingleForOne a întrebat:

Aș putea lucra legal ca agent imobiliar, dar si consultant financiar de credite și asigurări, ambele fiind contracte de colaborare și nu ar avea legătură una cu alta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.

| nukeyly a răspuns:

Nu as putea; pot!
Alti au 3+ joburi, tu doar 2, daca nu esti pe functii publice cu conflicte de interese la ''legea x+1-oo'', nu are ce sa fie ilegal in cazul tau.
Dar si cu conflicte, alesii nostri aleg sa functioneze pana ii prinzi cu pisica in sac si atunci renunta la o functie din cele 55 avute de - - -> dragul corectitudini supreme de care au dat dovada din 1989 incoace.

| Fr13nd a răspuns:

Depinde de durata. Nu exista contracte de colaborare, daca ti-a spus cineva asta... probabil vrea sa eludeze plata taxelor. Exista contract de antrepriza, insa doar pentru activitati bine delimitate in timp si care nu sunt repetate.

| SingleForOne explică (pentru Fr13nd):

Mai exact, sunt contracte de mandat/mandatar pentru prestarea de servicii, perioada este nedeterminată, până când cineva e nefericit cu celălalt, dar nici contract de angajat/angajator. La asta te referi?