| florin1979 a întrebat:

am un vecin, are 60 de ani impliniti si peste 30 de ani vechime. Are si grupa de munca, nu stiu exact ce grupa. Spuneti-mi va rog daca indeplineste conditiile pensionarii si ce fel de pensie va avea. (limita de varsta sau anticipata).
A fost la casa de pensiii, dar era aglomeratie mare si nu s-a putut lamuri.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu spui cati ani si in ce grupa de munca a fost incadrat (conditii deosebite sau speciale) nu se poate da un raspuns corect.
Daca nu a lucrat in conditii deosebite ori speciale nu poate avea nici pensie anticipata, deoarece nu indeplineste conditia stagiului de cotizare pentru nici una din cele doua pensii anticipate, respectiv 35 ani pentru pensie anticipata partiala sau 43 ani pentru pensie anticipata.

| onasis1961 a răspuns:

Da mai multe detalii.Are toata perioada lucrata.n grupa.Ce grupa a avut? Din aprilie 2001 nu sa mai beneficiat de grupe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Casa de pensii dupa ora 12, pina la inchidere nu mai este nimeni, poate merge linistit. Nu inteleg de ce se inghesuie toti la prima ora.

| robert35 a răspuns:

Ati spun eu daca are grupa1 se calculeaza an felul urmator se pune la un 1 an 3luni deci are are 39 ani normal se iese la 65 de ani poate sa iasa anticipat dar nu ia pensia antraga ai plateste 50 la suta deci pierde o multime de bani pana la 65 de ani cam atat am putut sa te ajut

| 20Fzh a răspuns:

La 60 de ani ar trebui să iasă la pensie. nu ştim să îţi zicem dacă nu ştii grupa de muncabatting eyelashes