| Stoica_Paul_1996_csBA a întrebat:

Bună ziua, am următoarea situație, tatăl meu are buletinul expirat, mama nu, și vor că să îmi facă procura sa pot pleca în Italia, se poate face procura cu pașaportul tatei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal tau poate da declaratia (nu procura) si cu pasaportul.

| Stoica_Paul_1996_csBA explică (pentru Ioandelasal):

Chestia ii următoarea, ai mei sunt in Italia, și eu ar trebui să plec vineri acum, și cum poate face declaratia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stoica_Paul_1996_csBA):

Si de ce te-ai trezit asa tarziu?
Nu poti pleca fara declaratie si nu o poti primi pana vineri, daca parintii sunt in Italia.
In Italia parintii pot face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei si apoi ti-o trimit prin curier rapid. S-ar putea ca, daca o fac maine, sa o poti primi daca o trimit prin curier rapid, desi ma indoiesc ca o poti primi pana vineri.