| aspire7 a întrebat:

Pot merege in Italia cu buletinul? Am 17 ani si plec cu un mama, parintii sunt despartiti si i-au procura pentru asta.Mai este necesar pasaportul daca am aceasta procura+buletin? funda...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi, tocmai fiindca n-ai fost clara de la inceput, nu mi-ai inteles raspunsul.
Ai nevoie de o declaratie a tatalui, autentificata la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica drept insotitor major pe mama ta.
Ti-am spus ca poti merge cu cartea de identitate, tu nu poti avea buletin de identitate, acestea au fost inlocuite de peste 15 ani. De altfel, cei in varsta, care mai detin buletine de identitate, nici macar nu pot merge cu acestea in strainatate, conform L.248/2005.
Sper ca ai inteles de data asta, carte de identitate si declaratia autentificata a tatalui.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunt divortati si ai fost incredintata mamei nu mai trebuie declaratia(nu procura) din partea tatalui si este destul cartea de identitate(cu buletin de identitate nu se poate merge).
Daca parintii sunt despartiti doar in fapt, fara a fi despartiti legal ori sunt divortati si ai fost incredintata tatalui doar atunci trebuie declaratia lui.
Mama sa duca hotararea de divort, daca este prima ipoteza. Numai bine!
P.S. Este chiar asa greu sa expui situatia clar, ca sa nu trebuiasca sa facem ipoteze? Si apoi, la 17 ani, ai avut tu buletin de identitate?

| aspire7 explică (pentru Ioandelasal):

Imi cer scuze iti explic din nou nu am inteles ce ai spus.Eu sunt intredintat tatalui de la varsta de 8 ani, parintii sunt divortati de atunci LEGAL! Vreau sa plec cu mama in Italia 2 saptamani, pot merge cu buletinul de identitate? Doar procura din partea tatalui imi mai trebuie sau si altceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru aspire7):

Vezi, tocmai fiindca n-ai fost clara de la inceput, nu mi-ai inteles raspunsul.
Ai nevoie de o declaratie a tatalui, autentificata la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica drept insotitor major pe mama ta.
Ti-am spus ca poti merge cu cartea de identitate, tu nu poti avea buletin de identitate, acestea au fost inlocuite de peste 15 ani. De altfel, cei in varsta, care mai detin buletine de identitate, nici macar nu pot merge cu acestea in strainatate, conform L.248/2005.
Sper ca ai inteles de data asta, carte de identitate si declaratia autentificata a tatalui.

| onasis1961 a răspuns:

Sunt divorţaţi?
Dacă da şi eşti în custodia mamei nu e nevoie de declaraţie(nu procură) tatălui!
trebuie copie după hotărârea de divorţ şi cartea de identitate!