| 589Robert a întrebat:

Bună ziua! Angajatorul mi-a incheiat contractul de munca cu absent nemotivat. Eu am muncit doua luni si 15 zile la respectivul, dupa mi-am dat demisia printr un mesaj. Ce pot face?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca nu ai respectat perioada de preaviz prevazuta in contractul individual sau colectiv de munca ori cea prevazuta de Codul muncii, daca in contracte nu este prevazuta.
Daca este asa desfacerea disciplinara a CIM pentru absente nemotivate este legala, asa ca n-ai ce face.

| 589Robert explică (pentru Ioandelasal):

Pai ce preaviz daca am stat doua luni si 15 zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 589Robert):

In aceasta perioada, 2 luni si jumatate, nu cred ca mai erai in perioada de proba, asa ca trebuia sa respecti perioada de preaviz.
Daca nu ma crezi iti citez din Codul muncii:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz."
Doar daca erai in perioada de proba puteai sa-ti dai demisia fara nici o motivare, cu o simpla notificare scrisa si fara preaviz.

| 589Robert explică (pentru Ioandelasal):

Perioada de proba este de 90 zile calendaristice. Esti total pe langa

| Ioandelasal a răspuns (pentru 589Robert):

Pe langa esti tu, n-ai habar de nimic.
Perioada de proba nu este obligatorie, poate sa nu fie ceruta de angajator si prevazuta in contractul individual de munca sau sa fie prevazuta de oricate zile, de la nici o zi pana la maximul prevazut in Codul muncii, care este de 90 de zile pentru functii de executie si 120 zile pentru functie de conducere.
Ori tu, in intrebare, n-ai spus nimic de perioada de proba. Macar ai citit CIM?

| 589Robert explică (pentru Ioandelasal):

Da, am avut perioada de proba, 90 de zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru 589Robert):

Si nu puteai spune asta de la inceput? Crezi ca sunt mama Omida sa ghicesc situatia?
Daca spuneai, iti spuneam ca poti sa dai angajatorul in judecata, pentru desfacerea ilegala a CIM si nu mai aveam discutii, ambii pierzandu-ne timpul degeaba.

| 589Robert explică (pentru Ioandelasal):

Era cam logic, aproape peste tot iti da perioda de proba 90 de zile

| Ioandelasal a răspuns (pentru 589Robert):

Nu era logic deloc, in toata activitatea mea n-am avut perioada de proba.

| 589Robert explică (pentru Ioandelasal):

Nu stiu in ce oras locuiesti, dar la Iasi e aproape peste tot 90 de zile, hai ca mai mult ma enervezi si stai degeaba aici

| Ioandelasal a răspuns (pentru 589Robert):

Pana acum credeam ca esti nestiutor dar vad ca esti si necivilizat.
Dupa 40 de ani de activitate juridica, in care am vazut multe CIM, nu prea am vazut perioade de proba de 90 de zile, de obicei erau de 30-45-maximum 60 zile. La fel am raspuns aici la zeci de intrebari privind demisia in perioada de proba si, pana la tine, nu-mi amintesc sa fi fost o perioada de 90 de zile.
Si cu asta chiar am incheiat discutia.

| KovacsB a răspuns:

Demisia nu se da prin mesaje.

| 589Robert explică (pentru KovacsB):

Invata legea tinere. Se da si verbal demisia

| KovacsB a răspuns:

Demisia trebuie făcută prin intermediul unei notificări scrise. Cu alte cuvinte, trebuie să fie scrisă de mână sau de tipar, semnată și datată pentru a putea fi luată în considerare.
Stiu legea mai bine decat un parlit care a lucrat doar doua luni in viata lui.

| croissant a răspuns:

Bună! Putem discuta?

| croissant a răspuns:

As dori sa știu dacă acum in prezent ești angajat sau daca te a afectat la interviuri că ți a încheiat contractul de munca cu absent nemotivat?

| 589Robert explică (pentru croissant):

Sunt angajat in alta parte