| IonutSony a întrebat:

Buna ziua.Anul trecut am luat un credit de la Provident. Timp de mai mult luni am platit rata intragala nu am ramas restant pana unde in iarna anului trecut când am avut niste probleme personale si nu am mai reusit sa achit intregral rata unde la 700 de lei.Dar totusi am facut plati luna mai mici 200-300 lei.In acesta situatie ei pot face ceva din punct de vedere legal?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Evident că pot, din moment ce ai semnat un contract pe care nu l-ai respectat. În primă fază îți vor adăuga penalități la restanțe, care la IFN-uri sunt uriașe. Apoi, dacă nu achiți, te vor da în judecată, vor câștiga și te vor executa silit.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai pot face, de la penalitati la introducerea in biroul de credite ca rau platnic pana la executari silite. Citeste cu atenti contractul ca ai sa afli de acolo procedurile

| anonim3247 a răspuns:

Să cauți aici să vezi când ești băgat în executare silită.
https://portal.just.ro/SitePages/acasa.aspx
Altceva nu poți face dacă de 6 luni nu ai mai plătit și nu te-a căutat nimeni.