Întrebare recomandată | jMaria a întrebat:

As avea nevoie de ajutor prin niste sfaturi, legate de o situatie complicata. O prietena draga de a mea este intr-o situatie dificila. Tocmai a incheiat o relatie grea cu un..baiat( chiar daca are aproape 30 de ani respectivul). Din relatia lor a rezultat o fetita. Ea a dorit sa intrerupa relatia deoarece el nu aduce nici un venit prin care sa intretita familia lui, ba mai mult, a cheltuit pe placerile lui ( bautura si tigari) banutii munciti de prietena mea.Nu s-a implicat nici in cresterea fetitei sau macar sa o ajute pe iubita lui cu treburile casnice. Pe langa toate astea, ea a fost agresata verbal constant de catre el, bruscata, iar din cate am inteles, el isi loveste membrii familiei din care provine. Cand ea a ales sa il paraseasca si sa isi vada de munca si copilasul ei, el a oprit fata la el, doar pentru a o tine pe ea langa el. Ea a apelat la politie si abia atunci a primit fetita inapoi. As vrea sa o ajut, sa o aduc in Germania langa mine si sotul meu, dar nu e posibil deoarece fetita e trecuta pe numele lui. El are multi cunoscuti cu functii importante, inclusiv un judecator. As vrea sa apelez la un avocat, dar nu stiu cum sa ii prezint situatia si nu stiu cat ar costa intreg procesul... oricum, banuiesc ca costisitor. Ea se teme ca nu ar avea oricum castig de cauza tocmai din cauza legaturilor lui. Situatia e mai complicata decat am putut scrie eu..totusi. Ce se poate face in situatia ei?
V-as fi foarte recunoscatoare pentru orice sfat sau idee care mi-o veti da! Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!

2 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Consulta un avocat
Cred ca poate sa plece cu Autocarul în Germania și fără aprobarea lui thinking

| jMaria explică (pentru SilentRain):

Multumesc pentru raspuns! Dar chiar daca ar fi posibil legal, el e asa de disperat sa o tina langa el incat ar declara la politie ca ea a rapit fata. Chiar e in stare de astfel de lucruri...